Civil Licit„Megvették” a terveket

2014. április 30., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

Három közösségi tervet lehetett támogatni – vagy ahogy egy árverés során általában mondani szokás, „megvásárolni” – a Háromszéki Közösségi Alapítvány Civil Licit elnevezésű rendezvényén. Az első ilyen jellegű kezdeményezés igazi sikert hozott, hiszen mindhárom „piacra dobott” tervet „értékesítették”.
 

Az idézőjelek azért indokoltak, mert az országban is újszerű támogatásszervezési eljárást – eddig csupán két alkalommal szerveztek ilyent Romániában – Háromszéken első ízben rendezték meg. A Civil Licit az árverések módszertanát követi, igaz, itt a tét nem egy műtárgy, netán szolgáltatás megszerzése (megvásárlása), hanem egy-egy terv főtámogatói címének elnyerése. Ennek megfelelően a licit lebonyolításában a három előre kiválasztott közösségi terv élő bemutatása nagy szerepet kapott. A sepsiszentgyörgyi új stúdióban helyet foglaló lehetséges támogatók – az eseményre mintegy félszáz érdeklődő jött el – ugyan már ismerték a programokat, ám most alkalmuk nyílt kérdéseket feltenni, amivel éltek is a résztvevők. A Caritas segélyszolgálat Mozgással az egészségért! – kinaesthetics-képzés beteggondozásban dolgozóknak című programját Hubbes Kinga, a Mozgópont, fiataloknak – hasznos tájékoztatás korszerű eszközökkel sepsiszentgyörgyi fiataloknak címűt Bálint Erzsébet, a Sepsi Zöld Út, mindenkinek! – a 100 km hosszúságú Sepsi Zöld Út felújítása és fejlesztése elnevezésű tervet pedig Opra Zsófia Szende mutatta be. Minden programhoz választottak egy támogatót a HKA kuratóriumi tagjai közül, aki az illető közösségi terv általános hasznosságáról igyekezett meggyőzni az árverésen részt vevőket. Ahogyan Fleckhammer Ottó alapítványi elnök, Berszány Tibor kuratóriumi tag és Bereczki Kinga ügyvezető igazgató is hangsúlyozta, a forrásszerzésen túl az esemény önmagában közösségépítő jelleggel bír.
Ezután a programfelelősök hiányában következett a két szakaszban lebonyolított licit Grubisics Levente rádiós újságíró szakavatott vezetésével. Akadt olyan közösségi terv, amelynek már az első szakaszban a teljes kiírt keretösszegre sikerült támogatót szereznie, és végül a második szakaszban mind a három terv „elkelt”. Vagyis alig fél óra alatt össze­sen 9100 lej felajánlás érkezett húsz magán- és vállalati adakozótól. Így nem csupán a személyenkénti átlagos 450 lejes felajánlott összeg kiemelkedő eredmény, hanem az is, hogy mindhárom projekt főtámogatóra lelt, egyenként ezerlejes felajánlással: a Caritas-terv főtámogatója Berszány Tibor, a Bertis cég ügyvezető tulajdonosa, az EMI Mozgópont projektjét Bihari Béla, a Gnome Design szoftverfejlesztő cég tulajdonosa vállalta fel, míg a Sepsi Zöld Út hasonló főtámogatói felajánlásban részesült egy magát megnevezni nem akaró személy részéről. A liciten nem csupán személyek és cégek, hanem hasonló profilú civil szervezetek is tettek ajánlásokat. Az együttműködési készséget jelzi, hogy nem csupán pénzbeli, hanem szolgáltatási felajánlások is érkeztek adatgyűjtési, fordítói, szoftverfejlsztési munkákra.
A  közösségi tervek megvalósításán túl az új forrásszerzési lehetőség hasznos tapasztalat a civil szervezetek számára, s ez sokszorosára növelheti az októberre tervezett újabb licit iránt érdeklődők számát. A HKA a Civil Licitet a The Funding Network és az ARC partnerségével, az országos program támogatásával szervezi.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 510
szavazógép
2014-04-30: Világfigyelő - Farcádi Botond:

Röviden

Eredménytelen béketárgyalások
Eredmény nélkül zárultak a John Kerry amerikai külügyminiszter közreműködésével tavaly július végén megindított és kilenc hónaposra tervezett izraeli–palesztin béketárgyalások – állapította meg az AFP francia hírügynökség tegnap, a tárgyalások eredetileg kitűzött zárónapján. Barack Obama amerikai elnök múlt pénteki sajtóértekezletén kijelentette: a tárgyalásokon most szünetre van szükség ahhoz, hogy mindkét fél el tudjon gondolkodni a megbékélés lehetséges módjain.
2014-04-30: Pénz, piac, vállalkozás - Demeter Virág Katalin:

Gazdaságélénkítést szorgalmaznak a vállalkozók (Adómentes a visszaforgatott nyereség)

A napokban fogadta el a kormány a visszaforgatott nyereség adómentesítésére vonatkozó intézkedést, melyről Victor Ponta kormányfő úgy nyilatkozott, ezzel a hazai üzleti szféra régebbi kérésének tesznek eleget. A rendelkezésről korábban a Nemzetközi Valutaalappal is egyeztetett a kabinet: a július elsejétől kezdődően bevezetendő adómentesítés módszertanát e hónap végéig kellett véglegesítenie a pénzügyi tárcának.