Gyermekszínjátszó találkozóValódi színpadot érdemelnek

2014. május 2., péntek, Közélet

Nyolcadik alkalommal szervezi meg a sepsiszentgyörgyi Váradi József-iskola a gyermekek színjátszó találkozóját, és most már kétségtelenné vált, hogy ezt a rendezvényt érdemes kivinni a nagyközönség elé. A Péter Kinga tanítónő kezdeményezésére szerényen indult színházasdi mára rangos vetélkedővé nőtte ki magát, amelyre Hargita és Kovászna megyében előválogatást is tartanak, sokszínűsége pedig elbűvölő: népmesét, klasszikus és kortárs szerzők műveit, történelmi és diákéleti témát, még táncszínházat és kabarét is rendeztek a pedagógusok.

  • A házigazdák egyik csapata. Albert Levente felvételei
    A házigazdák egyik csapata. Albert Levente felvételei

A zsűrielnök Nagy-Kopeczky Kálmán bábszínész szerint messzemenően jobbat és többet nyújtottak már a kisiskolások is, mint a korosztály szórakoztatására szánt hivatalos városnapi programok. Valódi színházi pillanatokat éltünk át, összeért előadásokat, megformált szerepeket, kidolgozott jelmezeket láttunk, megérdemlik a résztvevők, hogy ne csak egymásnak játsszanak, és nekik is jutalom lenne, ha igazi színpadi technika, világítás, hangosítás segítené őket – ma­gyarázta. – Hihetetlenül látványos a fejlődés az előző évekhez képest, és nagyon jó az irány. Komoly díszleteket hoztak, animációt, vetítést mutattak be, és a kiállásuk is lenyűgöző volt: ahogy a farkaslakiak a népviseletben mozogtak, ahogy a régeni és brassói szórvány­ból érkezők beszéltek, az külön öröm volt...
De mindez megnehezítette a díjazást, ezért a szakmai kiértékeléssel egybekötött rangsorolás végén több csapat is osztozott a helyezéseken. Az eredmények: az I–IV osztályosok közül a torjaiak lettek elsők A tök és a csikó történeté­vel, második helyen két váradis produkció, a Csipkerózsika, illetve a Taligás király végzett, harmadikok pedig hárman voltak: a brassóiak Az erdő világával, a rétyiek A pletykás vén­asszonyokkal, és a szászrégeniek Móricz Zsig­mond Füllentőjével. Az V–VIII osztályos csapatok közül az első ízben benevező felsőbol­dogfalviak A rút kiskacsa táncjátékkal, az illyefalviak A szegény ördöggel nyertek első díjat, a második díjat a régeniek Pótvizsgája, a harmadikat a farkaslakiak Szent István koronája érdemelte ki. A gyergyószentmiklósi (Üdv Csaj­villiben), a csíkszent­simoni (Ugye, Magdi?) és a sepsiszentgyörgyi (Colan-iskola, A kényes leány) diákok és beta­nító tanáraik dicséretet kaptak.
A hangulat magáért beszélt, de azért volt a találkozónak egy nagy hiányossága is: az idő. Az egymás után következő előadások – délelőtt hat, délután hét csoport lépett fel – kifárasztottak nézőt, szereplőt, zsűrit és felügyelőt is, és nem maradt lehetőség, energia ahhoz, hogy a Szent György Napok forgatagába is belekóstoljanak legalább a messziről jövők. Talán kerülne annyi támogatás jövőre, hogy ezek a gyermekek, akik­re büszkék lehetünk, ne csak az iskolaudvart lássák fellépésre várva, hanem pi­henőt, szállást és egy kis kikapcsolódást is kapjanak. Megdolgoztak érte.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1237
szavazógép
2014-05-02: Közélet - :

Kuczka Péter: Anyám keze

Az én kezem még fehér,
mint a kenyér béle,
mind a kettő belefér,
Anyám tenyerébe.
2014-05-02: Közélet - :

A bugyuta ember (népmese)

Élt egyszer egy bugyuta ember. Ez olyan ember volt, hogy amit mondtak neki, mindent elhitt; amit rábíztak, mindent elfelejtett.