Azt szeretnénk elérni, hogy a szakképzésbe ne kényszerből kerüljenek be a diákok amiatt, mert kiestek az elméleti oktatásból, hanem válasszák tudatosan a gyakorlati felkészítést is nyújtó iskolákat – hangsúlyozta Kiss Imre, a sepsiszentgyörgyi Kós Károly Szakközépiskola igazgatója tegnap azon a megyeközponti tájékoztatón, amelyen a februárban alakult Szent György Szakképzési Konzorcium és a helyi önkormányzat képviselői ismertették, milyen eszközökkel kívánják visszaszerezni a szakoktatás presztízsét és népszerűségét.
1989 után a privatizáció szétverte az ipari kultúrát, mostanra kevesebb a jó szakember, pedig egy kiegyensúlyozott gazdaságban az egyetemi végzettek mellett rájuk is szükség van – szögezte le Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere. Kiemelte, nem az elméleti oktatás ellenében támogatják a szakképzést, hanem az iskolaelhagyás megfékezéséért. Ezt Sztakics Éva alpolgármester kiegészítette azzal, hogy a szakoktatás azért is fontos, mert általa a munkához való hozzáállást is meg lehet tanítani.
Az említett konzorciumot három sepsiszentgyörgyi szakközépiskola hozta létre februárban, a Constantin Brâncuşi-iskola nem kívánt csatlakozni a csoporthoz. A Kós Károly-iskolával szövetkezett Berde Áron Szakközépiskola igazgatója, Gazdag Ildikó azt hangsúlyozta, az ősztől újrainduló hároméves szakiskola nem csak azért vonzó, mert a diákoknak havi 200 lejes ösztöndíjat juttat az állam alanyi jogon, hanem mert a gazdasági egységeknél töltött összevont gyakorlat felkészíti a tanulókat a munkavállalásra, a vállalkozók pedig gyakran éppen közülük választanak szakképzett munkaerőt. Demeter Dávid, a konzorcium harmadik tagja, a Puskás Tivadar Szakközépiskola vezetője ismertette, hogy a sepsiszentgyörgyi szakiskolákban a szakok nem födik egymást, eloszlanak gazdasági ágazatok szerint, ami jó lehetőség arra, hogy a különböző érdeklődésű diákok megtalálják a helyüket ezekben az intézményekben.
A sajtótájékoztatón bemutatták az ezer példányban kinyomtatott kiadványt, amelyben bemutatkoznak említett konzorcium iskolái és tartalmazza a jövő tanévre meghirdetett beiskolázási tervet ezekre vonatkozóan. Eszerint ősztől tizennégy IX. osztály indul a három iskolában 392 hellyel, négy osztály érettségivel végződő négyéves szaklíceumban (mind magyar tannyelvű) és nyolc magyar, illetve két román osztály a szakmunkásképzőben. A felkínált helyek számát a Sepsiszentgyörgyön és körzetében működő harminc iskola idei VIII. osztályosainak létszámához igazították, ami meghaladja a nyolcszázat, ennek felét hirdetik meg a felvételin a szakoktatásban, számítanak arra, hogy Háromszék minden sarkából lesznek érdeklődők a megyeközponti szakképzés iránt.