Rendhagyó helyszínen, diszkrét és mégis ünnepélyes körülmények között vehették át vasárnap elismerő okleveleiket, valamint a díjakat a gróf Kálnoky Boris által, lapunkkal partnerségben meghirdetett tehetségápoló riportpályázaton versenybe szállt fiatalok. Az ifjú tollforgatók szellemi útravalóval is gazdagodtak a kezdeményezők jóvoltából.
A miklósvári Kálnoky kastély-rezidencia udvarára érkező fiatalokat a pályázat kezdeményezője, gróf Kálnoky Boris, a Die Welt német napilap újságírója, Nick Thorpe, a BBC brit közszolgálati média budapesti tudósítója, és Ablonczy Bálint, a Heti Válasz belpolitikai rovatának vezetője fogadta, lapunk képviseletében Demeter Virág Katalin, a pályázat egyik lebonyolítója, valamint Farcádi Botond főszerkesztő üdvözölte a megjelent ifjú pályázókat. Az eseményt megtisztelte jelenlétével a tulajdonképpeni házigazda, gróf Kálnoky Tibor is.
Kálnoky Boris üdvözlő felszólalásában köszönetet mondott mindazoknak, akik tetemes segítséget nyújtottak a szerinte „kalandosra” sikeredett pályázat lebonyolításában a februári műhelymunka során és a beérkezett írások kiértékelésénél. A kezdeményező, Nick Thorpe véleményét is tolmácsolva elégedetten nyugtázta, hogy külön örömet jelentett ilyen sok minőségi, értékes pályamunkát olvasni. Demeter Virág Katalin is megerősítette, hogy jó volt látni a fiatalok lelkesedését a műhelymunka során, később a pályaművek leadása után kitetszett, hogy valóban érdekli őket az írás, kérdéseikből, felvetéseikből, majd a beküldött írásaikból az is kitűnt, hogy érdeklődésük esetenként sokrétűbb, mint a szakmában dolgozóké, olyan részleteket, apróságokat is felfedeznek, meglátnak, amelyek mellett az úgynevezett sajtómunkás talán elmegy, vagy fel sem ismeri.
„Nincs unalmasabb a szűk látókörű újságírónál” – véli Ablonczy Bálint, aki rövid előadásában a szakma pár alapvető összetevőjére reflektált, kitért az újságíró szerinte elengedhetetlen öt alapvető tulajdonságára is. Ezek a kíváncsiság, érdeklődés, kitartás, kreativitás, nyitottság. Az újságíró tulajdonképpen egy hivatásos laikus, feldolgozza és átadja az olvasóközönségnek a különböző témákat újrateremtve azokat – fogalmazott Ablonczy, aki egyúttal a szakma magyarországi helyzetébe is igyekezett betekintést nyújtani. A Heti Válasz munkatársa hangsúlyozta: az újságírói munkához a tehetség mellett kapcsolatok és szerencse is kell, illetve kiemelten fontos, hogy közösségben gondolkodva végezze a dolgát, aki ezt a pályát választja.
A beérkezett 16 pályamunka rövid értékelésének feladatát Nick Thorpe vállalta. A BBC budapesti tudósítója elmondta, sokat tanult a Székelyföldön, sok érdekes témát dolgoztak fel a pályázók, és az írások minősége végül arra a döntésre sarkallta őket, hogy összesen 11-et díjazzanak, illetve három nyertest hirdessenek. Ők: Kali Ágnes, aki az Andro Drom című, az őrkői cigánytelepről szóló riportjával háromhetes gyakornokságot nyert Budapesten a Heti Válasz szerkesztőségében, illetve Roşu Kriszta, aki Fioghin Calistru festőművész életéről, festészetéről, magyar–román kapcsolatokról szóló írásával a Vs.hu portálnál gyakornokoskodhat, és végül Simon Gabriella, aki A szeretet gyermekei című riportjáért szintén belekóstolhat a gyakornoki munkába. Rajtuk kívül különdíjat érdemelt ki a legjobb témaválasztásért Makkai Fanni és Bede Kincső. Előbbi a Háromszék napilap különdíját is átvehette. Kali Ágnes riportja kapcsán Nick Thorpe kiemelte, hogy tulajdonképpen ő tekinthető a legjobbnak a pályázók közül kényes témát feldolgozó, de eredeti és nyitott, tárgyilagos alkotásával.
Nagy D. István