Hetente tízen-tizenöten jelentkeznek a megyei kórház sürgősségi osztályán kullancscsípéssel, de a természetjárók azt mondják, ennél sokkal többen vannak Háromszéken, akik a hétvégi kirándulások alkalmával találkoznak ezzel a nyolclábú vérszívóval, amit maguk távolítanak el házilag testük valamely részéről, utána pedig elfelejtik az esetet.
A szakorvos arra figyelmeztet, vegyük komolyan a kullancscsípést, mert nem tudhatjuk, hordoz-e súlyos betegséget okozó vírust, illetve baktériumot, amelyről sok esetben csak később derül ki, hogy milyen kóros elváltozást okoz a szervezetben. A kullancscsípés veszélyeiről dr. Kováts Istvánt, a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház fertőző szakos főorvosát kérdeztük.
A kullancs két súlyos betegséget terjeszthet: a vírus általi fertőzést, ami agyvelő-, illetve agyhártyagyulladást okoz, valamint a Borrelia baktérium által kiváltott betegséget, amely Lyme-kór néven ismert – tájékoztatott a szakorvos. Elmondta, előbbi fertőzés mifelénk nagyon ritka, oltóanyag is létezik ellene a szomszédos országokban, ami nagyon hatásos, három évig is védheti a szervezetet, utána pedig újraoltással fenn lehet tartani a védettséget, ezt ellenben a hazai patikákban nem forgalmazzák. Javallott a beadása főként ott, ahol a kullancsok száma köztudottan nagyobb, illetve azoknak, akik munkájuk révén sokat tartózkodnak olyan területen, ahol állatok legelnek.
A kullancs egy bizonyos toxint lövell a szervezetbe, ami érzéstelenítő anyagot is tartalmaz, ezért nehéz megérezni, ha megcsíp, de amint észrevesszük, hogy befurakodott, minél hamarabb el kell távolítani. Fontos, hogy ez a művelet szakszerűen történjék, hogy a fullánk ne maradjon a testben, ezért a legbiztosabb, ha szakemberhez fordulunk – hangsúlyozza Kováts doktor, aki szerint ezzel nem ér véget a kullancstörténet, mert a csípés felületét fertőtleníteni kell, és utána néhány napig meg kell figyelni az adott felületet. Elmondta, ha a csípés körül piros karikák jelennek meg, ha a bőrpír udvara terjed, akkor a fertőzés veszélye állhat fenn, kialakulhatnak a Lyme-foltok, amelyeket orvosnak kell ellenőriznie. Vérvizsgálattal is lehet igazolni, hogy fennáll-e a fertőzés, de ez csupán a csípés után két héttel mutatható ki, mivel a szerológiai módosulás nem áll be rögtön. Ha beigazolódik, hogy a kullancs fertőzött volt, akkor hosszabb kezelésre lehet szükség attól függően, hogy a páciens hogy érzi magát, illetve a klinikai analízisek mit mutatnak – hangsúlyozza a szakorvos. A kezelés addig tart, amíg az analízisek azt mutatják, hogy az akut fertőzés elmúlt.
A fertőzési folyamat végbemehet úgy is, hogy az illető nem veszi észre, de hetek, hónapok, évek múlva különböző betegségek jelentkezhetnek, ízületi panaszok, idegrendszeri betegségek, szívritmuszavarok és egyéb betegségek, amelyeknek sok esetben egy nem diagnosztizált, nem kezelt kullancscsípés az oka – tájékoztatott Kováts doktor, aki szerint a szervezet ellenálló képességétől is függ, a fertőzés hogyan befolyásolja a szervezetet. Hangsúlyozta, tapasztalat szerint nagyon sok krónikus betegségnél az utólagos szerológiai analízisek kimutatják, hogy az illető átesett többször súlyos kullancsfertőzésen, ezt a vérből később is ki lehet mutatni.
Az orvos azt javasolja, kiránduláskor kerüljük azokat a helyeket, ahol állatok legelnek, mert ott nagyobb a valószínűsége a kullancs előfordulásának, de ha mégis megcsíp, forduljunk orvoshoz. Védekezhetünk a hazai gyógyszertárakban is kapható kullancsriaszató sprayvel, illetve kullancsriasztó karpánttal, bokapánttal, de ezek hatékonyságáról kevés a tapasztalat.