Az erőszakolt tisztelet visszaüt

2014. június 5., csütörtök, Közélet

A kisebbségek szabad jelképhasználatát szavatoló alkotmányos előírást is korlátozza, de a román tömegekben is ellenkező hatást érhet el a parlament a román nemzeti jelképekre vonatkozó törvény módosításával, amely a szabad vélemény alkotásához és ennek kinyilvánításához való alkotmányos jog mellett a magántulajdonhoz és a kulturális sokféleséghez való jogot is sérti – hívja fel a figyelmet tegnap kiadott nyilatkozatában az ActiveWatch ügynökség.
 

A bukaresti sajtófigyelő szervezet a román zászló kitűzését, a román himnusz éneklését és a román címer használatát szabályozó törvény módosítása ellen foglalt állást, és tételesen kimondja: az erőszakolt tisztelet visszaüt.
Az SZDP 32 képviselője által tavaly ősszel benyújtott és a szenátusban 2014. május 27-én hallgatólagosan elfogadott zászlótörvény a közhivatalokról és intézményekről magánterületre is kiterjeszkedne, mégpedig meg nem engedett mértékben. Megtiltaná többek között a „már nem létező államok”, valamint „egyes állami igényekkel fellépő, a román állam által el nem ismert entitások” zászlójának és címerének kitűzését a köz- és magánterületeken, a rendelkezés megszegőit pedig 30 és 100 ezer lej közötti bírsággal sújtaná. Az ActiveWatch szerint a módosítás kezdeményezői nem tudták elmagyarázni, hogy milyen nagy veszély vagy társadalmi szükséglet indokolja az alapvető magánéleti és vélemény-nyilvánítási jogok ilyen erős korlátozását, amivel – a törvény elfogadása esetén – társadalmilag veszélytelen megnyilvánulásokat is büntetnének, például a focirajongókat (akik nem viselhetnék kedvenc külföldi csapatuk zászlaját), vagy a jellegzetes nemzeti ételeket kínáló vendéglőket, de még történelmi jellegű előadásokat sem lehetne tartani Romániában, és módosítani kellene minden tiltott jelképpel díszített műemlék épületet. A közlemény hangsúlyozza, hogy a tervezett módosítások a nemzeti kisebbségek jelképhasználatára vonatkozóan alkotmányba ütköznek, mert az alaptörvény 6. cikkelye szavatolja a nemzeti, kulturális, nyelvi és vallási identitásuk megőrzéséhez, fejlesztéséhez és kinyilvánításához való jogot. Az „egyes állami igényekkel fellépő, a román állam által el nem ismert entitások” megfogalmazás értelmezési visszaélésekre ad alkalmat, mert a nemzetközi jogban ilyen jogi kategória nem létezik – figyelmeztet a  közlemény, amely szerint éppen az efféle előírások bevezetése növelné a nemkívánatos társadalmi események előfordulásának kockázatát, hiszen megakadályozza a román állam polgárait politikai vagy más jellegű rokonszenveik kifejezésében.  
A sajtófigyelő szervezet elítéli azt is, hogy a törvénymódosítás az elemi iskolásokat a román himnusz rövidített változatának napi eléneklésére kötelezné, és megbüntetné a nemzeti értékek tiszteletére hivatott ünnepélyes reggeli eseményt elmulasztó pedagógusokat. Jó néhányan megéltük ezt a kommunizmus idején, és felháborítónak és taszítónak tartjuk, hiszen a mindennapos himnuszénekléssel elértéktelenednek azok a különleges pillanatok, amikor valóban ünnepel a román nép. Ha azonban mégis ragaszkodnak hozzá a kezdeményezők, mert úgy vélik, hogy valós társadalmi összekovácsoló szerepe van, vezessék be a kötelező reggeli himnuszt a közhivatalokban és a parlamentben is – ajánlja az ActiveWatch, amely végül a törvénytervezet visszautasítását kéri a képviselőháztól.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1237
szavazógép
2014-06-05: Mi, hol, mikor? - :

Mi, hol, mikor?

Zene
* Ma 13 órakor japán és francia művészek a zabolai kastélyparkban (a régi lovarda) koncerteznek, 14–16 óráig ugyanott zenei szemináriumot tartanak, 20 órától pedig a gelencei Szent Imre műemlék templomban lépnek fel. Holnap 13 órakor a zabolai református templomban muzsikálnak, 14–15 óráig ugyanott zenei foglalkozásokat tartanak gyermekeknek, 20 órakor a kastélyparkban adnak rendkívüli hangversenyt. A belépés ingyenes.
2014-06-05: Közélet - :

Üdvözli a trianoni évfordulót

Titus Corlăţean külügyminiszter nyilatkozatban üdvözölte a trianoni békeszerződés 94. évfordulóját tegnap. „Ez a szerződés egyebek mellett az 1918. december elsején megvalósult Nagy Egyesülés nemzetközi elismerését is jelentette. (...)