Történelmi mélypontra zuhant az amerikai kongresszus iránti bizalom. A tavalyi tíz százalékról hétre esett vissza azok száma, akik „nagyon” vagy „eléggé” megbíznak az amerikai szövetségi törvényhozásban – derült ki a Gallup közvélemény-kutatásából. A Gallup közölte, hogy ez az általa valaha is mért legalacsonyabb érték mindenféle intézmény esetében. Az intézet amerikai intézménynél most először mért egy számjegyű bizalmi indexet.
A mérésnek súlyos következményei lehetnek azon hivatalban lévő képviselők és szenátorok jövőjére nézve, akik a novemberi „félidős” választásokon megpróbálják megvédeni mandátumukat. A tendenciát érzékelteti, hogy Eric Cantor, a képviselőházi többség leköszönő vezetője múlt héten váratlan vereséget szenvedett a Republikánus Párt virginiai előválasztásán.
Az amerikai honatyákba vetett bizalom folyamatosan csökken azóta, hogy a Gallup 1973-ban elkezdett felméréseket készíteni ebben a témakörben. Már akkor is a kisebbség, de még 42 százalék vélekedett kedvezően a kongresszusról.
A Gallup 1000 fős mintán elkészített országos telefonos felmérése szerint a kongresszus az utolsó helyre került a 17 jelentősebb amerikai intézményt felsorakoztató listán, egyebek között az elnökség, a Legfelsőbb Bíróság, az iskolák és a rendőrség után.
Az amerikai társadalom bizalmát a legnagyobb arányban a hadsereg élvezi: 74 százalék vélekedett kedvezően róla. A fegyveres erőket követik a kisvállalkozások, a rendőrség és a vallási intézmények.