Kialakult az Eresztevény fölötti Óriáspince-tetőn szombaton kezdődő IV. Székely Vágta mezőnye. A Nemzeti Vágta hivatalos előfutamának számító Székely Vágta mellett idén Góbé Futamot is rendeznek. Előbbin csak igazolt eredetű lovak vehetnek részt, utóbbin bármilyen hátasok. Az alkalomra a Dózsa György vezette parasztháború 500. évfordulója jegyében a szervezők korabeli díszletekkel látják el a helyszínt.
A Székely Vágtára tizenhat, a Góbé Futamra tizenkét csapat nevezett be. A jelentkezők zöme háromszéki: Barót, Bélafalva, Előpatak, Kovászna, Kézdivásárhely, Kilyén, Lemhény, Nyujtód, Ozsdola, Sepsiszentgyörgy, Szotyor és Vargyas csapata áll rajthoz a hivatalos futamon. Hargita megyéből Kászonaltíz, Székelyudvarhely és Székelyvarság, Marosszékről Marosvásárhely csapata méretteti meg magát. A Góbé Futamra Kézdioroszfalu, Kézdisárfalva, Kézdivásárhely, Réty, Sepsiszentgyörgy, Szotyor, Maros megyéből Szováta, Hargita megyéből Csíkkozmás, Gyergyószárhegy, Gyergyószentmiklós, Homoródszentpál és Tusnádfürdő nevezett be.
A Székely Vágta hivatalos zászlaján kívül még három zászló díszíti a pálya külső körét. A korabeli magyar hadizászlók mintájára ezek fecskefarkúak. Egy őrfára nagyméretű székely lobogót vonnak fel az ún. új székely címer elemeivel, az aranynappal és növekvő ezüst holdsarlóval. A díszletet korabeli méltóságviselők – II. Ulászló király, Bakócz Tamás bíboros, esztergomi érsek, Szapolyai János erdélyi vajda, a székelyek ispánja, Báthori István temesi ispán, az Alsó részek főkapitánya, Szentgyörgyi Péter országbíró – címerei is tarkítják.
A Székely Vágta győztesének jutalma idén gazdagabb lesz. A pénz és serleg mellé szablya is kerül. Szabó István hagyományőrző fegyverkovács alkotása, egy 1861-es mintájú magyar gyalogostiszti szablya a nyertesnek jár, továbbá egy 1845-ös típusú magyar lovastiszti szablya vándorkardként a következő vágtáig marad a győztesnél.