Nyári utazási tippekEgészségesen nyaralás alatt is

2014. július 21., hétfő, Életmód

Nyáron mindenki szeret utazni, azonban egy megfázás, vírus, esetleg hasmenés beárnyékolhatja a pihenésre szánt időt. Hogy az egész család számára felhőtlenül teljen ez az időszak, érdemes néhány alapvető dologra odafigyelni, főleg, ha Európán kívülre utazunk.
 

Legfontosabb szabály, hogy utazáskor a szokásosnál jobban ügyeljünk a személyes higiéniára. Utazás alatt mossunk minél többször kezet, hiszen ilyenkor talán még több mindent érintünk meg, mint általában. Vi­gyünk magunkkal víz nélkül is használható kézfertőtlenítő gélt arra az esetre, ha nincs lehetőségünk vízzel kezet mosni. Amint alkalmunk adódik, mossunk alaposan kezet meleg vízzel, és ha lehetséges, használjunk antibakteriális kézmosót. Amennyi­ben nem vagyunk teljesen megbizonyosodva szálláshelyünk tisztaságáról, használat előtt töröljük át a WC-deszkát, mossuk ki a kádat, fürödjünk papucsban, vagy tegyünk lábunk alá egy nem használt törülközőt a fertőzések elkerülése végett.
11 és 15 óra között kerüljük a napozást, és 30 percnél hosszabb ideig ne tartózkodjunk egyhuzamban a tűző napon. Ügyeljünk a megfelelő hidratációra, igyunk elég vizet nyaralás alatt is. Legyen nálunk fájdalomcsillapító, ragtapasz és sebfertőtlenítő. Amennyiben repülővel utazunk, ahol gyakran hidegebb van, érdemes egy pulóvert is magunknál tartani, nehogy megfázzunk.
Nagyon divatos vakációzóhelyek többek között az olyan egzotikus országok, mint Egyip­tom, Marokkó vagy Tunézia, ahol a megszokottól eltérő higiéniai és egészségügyi standardokkal találkozhatunk. Az egyik leggyakoribb probléma ilyenkor az E-coli baktérium egy fajtája, amely az „utazók betegségét” okozza. A kellemetlen hasmenéssel és hasfájással járó fertőzést főleg a fejlődő országokban lehet elkapni, ahol alacsonyabb a higiéniai színvonal. Többnyire a vízzel és az élelmiszerekkel terjed, így megfelelő elővigyázatossággal és gyakori kézmosással is megelőzhető.
Ha már tudjuk az úti célt, indulás előtt mindenképpen érdemes utánanézni, mire kell fokozottan figyelnünk egy Európán kívüli utazás során.
Tudjuk meg, milyen az adott országban a csatornahálózat, ihatunk-e csapvizet, vagy inkább csak palackozott italokat fogyasszunk. Sok esetben még fogat mosni is érdemesebb üzletben vásárolt vízzel, nehogy elkapjunk valamilyen fertőzést. Ha nyers gyümölcsöt vagy zöldséget fogyasztunk, mossuk meg nagyon alaposan vagy hámozzuk meg. Csak olyan helyen együnk, ahol biztosak vagyunk abban, hogy higiénikus körülmények között főznek és szolgálják fel az ételt.
Amennyiben messzibb tájakat veszünk célba, érdeklődjünk utána, van-e ajánlott, esetleg kötelező védőoltás. Ezeket lehetőség szerint adassuk be magunknak és családtagjainknak.

(A Ma.hu nyomán)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 946
szavazógép
2014-07-21: Életmód - Fekete Réka:

Osonósnak lenni szolgálat

Osonósnak lenni sok munkával, kitartással jár, aki osonós, annak egyszerűnek, kreatívnak, lendületesnek kell lennie, legyen benne alázat a munka iránt, és legyen képes megérteni azt, hogy mindaz, amit az Osonóban tesz, szolgálat – állítja Daragics Bernadette. Fazakas Misi társulatvezető, rendező és Mucha Oszkár oktató mellett ő az egyedüli állandó színésztagja a sepsiszentgyörgyi Osonó Színházműhelynek. A múlt héten Kökösben tartott drámatáborban osonós életéről, céljairól kérdeztük.
 
2014-07-21: Életmód - :

Folyadékfogyasztás nyáron

A kiegyensúlyozott táplálkozásnak a megfelelő folyadékfogyasztás is részét képezi. Szervezetünk a nap során folyamatosan vizet és ásványi sókat veszít, amit a kellő mennyiségű víz, illetve vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag ételek fogyasztásával pótolhatunk.