Tăriceanu államelnöknek készül
Călin Popescu Tăriceanut választotta elnökévé szombati kongresszusán a Reformátor Liberális Párt. Mint ismert, a volt kormányfő, a szenátus elnöke kilépett az akkor még Crin Antonescu vezette Nemzeti Liberális Pártból, miután nem értett egyet a szociáldemokratákkal kötött szövetség felbontásával és a kormányból való távozással, s emiatt összetűzésbe került a pártvezetéssel.
Előbb liberális platformot hozott létre, majd új alakulatba lépett, ahová több volt párttársa is követte. A Reformátor Liberális Párt élére Tăriceanu pályázott egyedül, az alakulat hétvégén lezajlott első kongresszusán tizenkilenc alelnököt is választottak. Megválasztása után Tăriceanu kifejtette: a szavazás eredménye reménnyel tölti el, hogy Románia államfőjévé választják.
Támogatás Farkaslakának
A kormány által végrehajtott idei első költségvetés-kiigazítás során a környezetvédelmi minisztérium 50 millió lej többletköltségvetéshez jutott árvízmegelőző vízgazdálkodási munkálatokra – áll az RMDSZ sajtóközleményében. Borbély László, az RMDSZ politikai alelnöke kiemelte: az intézkedés több erdélyi megyét is érint. „A szövetség kezdeményezésére a költségvetési kiigazításból Farkaslakának közel négymillió lejt utaltak át partvédelmi munkálatokra, valamint védőfalak felépítésére” – nyilatkozta péntek délután Borbély.
Növelni kell a gyógyszerkeretet
175 millió lejjel kell növelni a gyógyszerek költségvetését októbertől, hogy a valós szükségletek fedezésére elegendő legyen – állítják a romániai gyógyszergyártók, akik szerint a kormánynak erőfeszítéseket kellene tennie azért, hogy az egészségügynek szánt összeg a bruttó hazai össztermék hét százalékára emelkedjék a jelenlegi 3,9 százalékról. A pénzügyminisztérium tervezete szerint az egészségügyi tárca 500 millió lejt fog kapni az országos programokra és a sürgősségi ellátásra, az országos egészségbiztosítási pénztár pedig 165 lejt. Victor Ponta kormányfő rámutatott: a költségvetés kiigazításakor az egészségügyi minisztérium kapta a legtöbb pénzt, csak nem eleget, ezért a következő kiigazításig megspórolt pénzösszegeket az egészségügyre és az oktatásra fordítják. A második költségvetés-kiigazítás szeptemberben esedékes.
Nőtt a vendégéjszakák száma
6,4 százalékkal nőtt a vendégéjszakák száma az idei első fél évben a tavalyi év hasonló időszakához képest – közölte az országos statisztikai intézet. A kereskedelmi szálláshelyeken elszállásolt vendégek 78,2 százaléka román turista volt, 21,8 százalék külföldi. Mind a románok, mind a külföldi turisták átlagban két, összesen 7,57 millió éjszakát töltöttek vendégként Romániában. A kereskedelmi szálláshelyek nettó kihasználtsági foka 21,4 százalékos volt, ez 1,1 százalékponttal magasabb a tavalyi adatnál. A szállodákban és panziókban az érkezések száma is 5,1 százalékkal nőtt 2013 első fél évéhez képest. 3,51 millió turista érkezését jegyezték, ebből 76 százalék hazai volt, 24 százalék külföldi. A határátkelőknél 3,57 millió külföldi látogató érkezését regisztrálták, a legtöbb külföldi – csaknem 31 százalék – Magyarországról érkezett. Az első fél évben 5,61 millió román látogatott külföldre, ami 5,4 százalékkal több, mint tavaly ilyenkor.
Kevesebben kérnek csődvédelmet
11,51 százalékkal, 14 726-ről 13 031-re csökkent az év első hat hónapjában csődvédelmet kérő cégek száma az elmúlt év azonos időszakához képest. Az Országos Cégjegyzék adatai szerint júniusban 2000 cég vált fizetésképtelenné a májusi 2149-hez, az áprilisi 2089-hez, a márciusi 2115-höz, a februári 2631-hez és a januári 2054-hez képest. A legtöbb csődöt Bukarestben, Bihar és Prahova megyében jegyezték, ezeken a helyeken nőtt a bukott vállalkozók aránya. A legkevesebb csődöt Călăraşi, Neamţ és Vaslui megyében jelentették. Országos szinten 25 megyében csökkent a csődök aránya. A legtöbb pénzügyi nehézségekkel küzdő céget továbbra is a kereskedelem adja, de az építőiparban és a feldolgozóiparban is hasonló a helyzet – és itt van a legtöbb új vállalkozás. Tavaly több mint 29 500, a válság kirobbanása óta mintegy 130 000 céget temettek maga alá az adósságai. Az idei első fél évben 8661 cég függesztette fel tevékenységét, ami 30 százalékkal kevesebb, mint 2013 azonos időszakában; a vállalkozói kedv 24 százalékkal csökkent. Június végén mintegy egymillió aktív céget tartottak nyilván Romániában.