ENSZ-szakértők nemzetközi fellépést sürgetnek a jazidik elleni népirtás megakadályozására, az EU két hangadója, Németország és Franciaország is uniós csapatokat küldene a polgárháború sújtotta országba, John Kerry amerikai külügyér pedig síita–szunnita egységkormánnyal teremtetne rendet Irakban.
Az iraki jazidi közösség elleni tömeges erőszak és esetleges népirtás megakadályozására minden lehetséges sürgős intézkedést meg kell hozni – írta kedden kiadott közleményében Izsák Rita, az ENSZ kisebbségi ügyekkel foglalkozó szakértője, aki szerint a lakosság védelméért az ENSZ és az iraki kormány is felelős. Adrian Edwards, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának szóvivője pedig felhívta a figyelmet arra, milyen kegyetlen üldözésnek vannak kitéve a közösség tagjai.
Ismert, a jazidi közösség több tízezer tagja menekült a Szindzsár-hegységbe az Iszlám Állam nevű radikális iszlamista csoport előrenyomulása elől, közülük 20–30 ezer ember ott rekedt teljes bizonytalanságban, élelem, víz és fedél nélkül; helyszíni tudósítók szerint, aki lejön a hegyről, a szunnita szélsőségesek ölik meg, akik a jazidiket sátánimádóknak tartják.
Katonákat küldenének
Francois Hollande francia elnök és Angela Merkel német kancellár kedden megvitatta az iraki helyzetet, és kifejezte abbéli szándékát, hogy az Európai Unió minél hamarabb vegyen részt az országban folyó humanitárius műveletben, és megvédhesse a polgári lakosságot az Iszlám Állammal szemben – közölte a francia elnöki hivatal. Az Európai Bizottság kedden jelentette be, hogy újabb ötmillió euró értékű segélyt küld Iraknak a menekültek megsegítésére, ezzel idén összesen 17 millió eurót adományoztak az országnak.
Laurent Fabius francia külügyminiszter ismét az EU külügyminiszteri tanácsának összehívását kérte, hogy tárgyaljanak a lehetséges fegyverszállításokról az Iszlám Állam ellen harcoló iraki kurdoknak. A német kormány pedig nemrég úgy döntött, hogy megvizsgálja a német állampolgárságú iszlamisták mozgási szabadsága korlátozásának lehetőségét, mert egyre többen utaznak a Közel-Keletre, hogy csatlakozzanak radikális fegyveres csoportokhoz, ezzel párhuzamosan, bár fegyvert nem, katonai eszközöket tömegesen küld az iszlamistákkal küzdő iraki hadseregnek.
Kerry: Vessenek véget ennek
Gyors kormányalakítást tanácsolt John Kerry amerikai külügyminiszter az új iraki vezetésnek, ugyanakkor kizárta az amerikai szárazföldi katonai szerepvállalás lehetőségét – ismert, nemrég amerikai bombák záporoztak az iszlamistákra.
Irán, az Arab Liga és Szaúd-Arábia is támogatásáról biztosította az új iraki kormányfőt a nap folyamán. Irakban az áprilisi választások óta még mindig nem alakult meg az új kormány, a polgárháború mellett a politikai megosztottság is erős az országban.