Fokozott folyadékbevitelt, könnyen emészthető táplálékok fogyasztását, a déli órákban a szabadban tartózkodás kerülését, a romlandó ételek hűtőszekrényben tartását, gyakori kézmosást javasolnak az orvosok kánikula idején. A szakemberek szerint a gyermekek és az idősek a leginkább veszélyeztetettek.
Dr. Gyulai Gabriella, a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház neonatológus szakorvosa hangsúlyozza: ha az újszülött anyatejjel táplálkozik, nem feltétlenül szükséges, hogy ivóvízzel vagy teával pótolják a szülők a folyadékvesztést, kivételt képez, ha a hőmérséklet meghaladja a 30 Celsius-fokot, és a baba izzad. Azoknál a babáknál viszont, akik nem szopnak, hanem tejport kapnak, a folyadékbevitelt pótolni kell, általában vízzel vagy teával. A szakorvos figyelmeztet: minden korosztályú gyermekek esetében szükség van folyadékpótlásra, az izzadással sok fontos ásványi anyagot veszítünk, és ez főképp a mozgékonyabb kicsik esetében erőteljesebb. Pótlására nátriumtartalmú ásványvizet, hideg gyümölcsteát vagy gyümölcslevet a legjobb fogyasztani, kerüljük az erősen cukrozott italokat.
Az idősek folyadékvesztése is súlyos következményekkel járhat, mert a szív- és érrendszeri betegségek mellé társulhatnak más szervek betegségei is. Amúgy az idősek koruknál fogva hajlamosabbak a kiszáradásra – figyelmeztet dr. Szabó Beáta belgyógyász, aki hangsúlyozza: a kiszáradás egyik következménye lehet a trombózisra való nagyobb esély, hiszen ennél a korosztálynál általában az érszűkület is előrehaladott.
Dr. Szabó Beáta szerint a megelőzés leghatékonyabb formája az odafigyelés a vízháztartásra, ami napi két-három liter folyadék fogyasztását jelenti, bizonyos esetekben még ennél is többet, mert akik vízhajtót is tartalmazó készítményeket szednek bizonyos szívproblémák miatt, jelentős vízveszteséggel számolhatnak. Nem elegendő csak a vízbevitelre figyelni, legalább ilyen fontos, hogy a szervezet megfelelő mennyiségű sóhoz jusson – figyelmeztet a belgyógyász, aki elsősorban a víz, esetleg citromos üdítőitalok fogyasztását, valamint a szénsavas és szeszes italok, a kávé kerülését javasolja.
A szakemberek hangsúlyozzák: kánikula idején legalább annyira oda kell figyelni a táplálkozásra, mint a folyadékpótlásra. Javasolják magas víztartalmú gyümölcsök fogyasztását, gyakoribb étkezést kisebb mennyiségben, az időseknek a kalóriaszegény, könnyen emészthető étkeket. Dr. Sántha Ferenc járványtani főorvos a melegben tartott konzervek, romlandó ételek mellőzésére hívja fel a figyelmet. Lapunknak elmondta: anaerob körülmények között a botulizmus kórokozói kiléphetnek a spórás formából, szaporodhatnak és toxint termelhetnek, ami nagyon káros az emberi szervezetre, ezért fontos, hogy kánikula idején a korábban hideg szobában, kamrában tartott ételeket, de még a konzerveket is hűtőszekrényben tároljuk.
Mindhárom korosztály számára komoly veszélyeket rejt a tűző napon való tartózkodás. Az újszülöttek esetében ellenjavallott, hogy 10 és 17 óra között kint tartózkodjanak, főképp, ha a baba még nem érte el a hat hónapos életkort. Dr. Gyulai Gabriella szerint hat hónapos kor alatt csak a kézhátra és az arcra kerülhet kis mennyiségű napolaj, és egyéves korig is csak mértékkel javallott a napolaj használata. Fényvédő faktortól függően a napolajat fél-, egyóránként újra fel kell vinni a bőrfelületre. A babák esetében mindenképp a 30 feletti faktorú készítmények javallottak, illetve a kifejezetten számukra kifejlesztett ilyen jellegű kozmetikumok. A nagyobbacska gyermekek bőrét alaposan kenjük be gyermekek részére kifejlesztett fényvédő krémmel – javasolja dr. Szén Annamária szakorvos.
A szakorvosok a könnyű, pamutból készült és világos színű ruhadarabok, fejfedők viselését javasolják, az időseket figyelmeztetik: kerüljék a megerőltető fizikai munkát, és a bevásárlást, a családorvos felkeresését időzítsék a reggeli órákra.