Fürdőt és közösséget építettek Zalánpatakon

2014. augusztus 15., péntek, Közélet

Ismét Háromszéken szervezett kalákát az Ars Topia Egyesület. A zalánpataki fürdő- és közösségépítő tábor létrehozásában az anyaországiak partnerre találtak Málnás önkormányzatában, a Kálnoky Alapítványban és a NAPtelep művészeiben is, s épül a kikapcsolódásra vágyóknak medence, a pihenőknek és falatozóknak filagória, a nyavalyájukra írt keresőknek mofetta.
 

  • A szerző felvételei
    A szerző felvételei

Az Ánás völgyében az erdőkitermelő út melletti kis tisztást megközelíteni nem könnyű, hiszen a Nyíres-patak vize bokán felül ér, a városi cipőben érkezőnek igencsak ki kell tudnia centizni, hová, melyik kőre lépjen, milyen ágat fogjon meg. A túlparton talicskát rakó gumicsizmás lányokkal találkozunk, alig ötven méterrel tovább már a kalákatábor megálmodójával és fő mozgatórúgójával, az Ars Topia Egyesület vezetőjével, Herczeg Ágnessel futunk össze. A futást szinte szó szerint kell érteni, mert – akárcsak tavalyi találkozásunk alkalmával – most is állandóan útban valamerre, folyton intézkednie kell. Mint mondja, szívesen jöttek Zalánpatak­ra, ahol megfelelő fogadókészségre találtak. Bár az elmúlt napokban néhány nem várt nehézséggel is szembe kellett nézniük, de összességében úgy véli, megismétlődik a tavalyi kisbaconi sikerük: olyan létesítmény születik, amelynek hasznát a közösség minden tagja élvezheti, s nem mellékesen a hely szellemét erősíti.
A filagóriánál a pomázi Imeli Soma, a Győr mellől érkező Pintér Ádám és földink, a kézdivásárhelyi Putnoky Csicsó Barna méreget, s készül a még nyers lucfenyő rudat megfelelőre szabni. A be nem avatott számára úgy tűnhet, még rengeteg a tennivalójuk, de a srácok úgy vélik, hátralevő feladatukat, a padlózást és a tetőt a vártnál hamarabb elkészítik, s még másoknak is segíthetnek. Soma testvére, Áron, a miskolci származású, de Kolozsváron élő Ferenczy Kinga és a csíkszeredai Szász István a medencét borító fürdőházon dolgoznak. Az első napokban rendszeresen délután négy órakor jelentkező eső belekavart a munkafolyamatba, s több órával le kellett rövidíteniük a „műszakot”, de tesznek azért, hogy az utolsó simításokat elvégző zalánpataki emberekre ne maradjon a kelletnél több. A 6x4 méteres medencénél budapesti fiúk szorgoskodnak. Szele­csényi László és Kovács Attila jókedvűen mondja, a feredő neve valószínűleg Bu­gyogó lesz – akinek kedve van, gyökerét a helynevek közt keresgélje, de egyéb értelmet is lehet neki tulajdonítani! –, a medencét pedig Répásra keresztelik. A medence fából készült szerkezetét kiépítették, éppen szigetelésén és környezetének rendezésén dolgoznak – ha az építőanyagot idejében leszállítják, ők is előbbre állnának. A srácoktól pár lépésnyire a budapesti Engloner Gyöngyvér egy kis pallóba próbál szeget verni. Évente hányszor fogsz kezedbe kalapácsot? – a kérdésre nevetve válaszol. Csak egyszer, de ezt nem muszáj megírni! – mondja a 2009 óta már negyedszerre kalákázó fiatal lány. A palló szegelésénél Gyöngyvéréknek fontosabb feladatuk volt az elmúlt napokban a kis erecske medrének és partjának igazítása. Hogy sikerült-e célt érniük, s ha a szükség úgy hozza, és megdagad az ér, vize követi-e most kijelölt útját, még nem tudni, de nem kizárt, hogy táborbontásig még jön nagyobb zuhé, s akkor mindenképp kiderül.
A mofettánál legények keverik az agyagot szalmával, s rakják a falat, de a feladat „esze” Czimbalmos Réka és a pécsi Heiter Márti – mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy a tábori körülmények között készült tervek náluk vannak, s a részleteket is ők ismerik a leginkább. A munka elkezdése is meglehetősen nehéz volt, hiszen a buffogó környékén a bozontot ki kellett vágniuk, s terepet is egyengettek. Mivel a gáz – bár legyen jótékony hatású – nem játék, nagy odafigyelést követel a beavatkozás. A buffogónál folyamatosan gyertya ég, lángja kihunytával figyelmeztet a felgyűlt gáz mennyiségére, s olyankor bizony elindítják a kis áramfejlesztőt, és „kiporszívózzák” a helyet. A mofetta átmérője három méter lesz, legmagasabb pontján pedig eléri az öt métert, s valószínűleg hat-hét beteg gyógyulhat benne egyszerre.
A mofettaépítő csapat tagja a firenzei Benedetta Caprotti is. Az építészeti egyetemen tanul és tanít, nyaranta pedig a zalánpatakihoz hasonló munkatáborokba jár, megfordult már Mexikóban is. Vallja: a régi, természetközeli építészeti technikák a ma embere számára is segítséget, megoldást jelentenek, ezért nem szabad veszni hagyni azokat. Éltetni kell azokon a helyeken, ahol megszülettek, s el kell juttatni oda, ahol szükség van rájuk.
Valószínűleg Benedettához hasonlóan gondolkodik mindenki, aki fontosnak tartotta, hogy a tizenötödik alkalommal megszervezett fürdőépítő kalákatáborban részt vegyen.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 714
szavazógép
2014-08-15: Közélet - Iochom István:

Drágul a víz (Kézdivásárhely)

Kézdivásárhely önkormányzata tegnap esti ülésén tíz szavazattal, kettő ellenében felhatalmazta Bokor Tibor polgármestert, hogy képviselje a városi tanácsot az Aquacov Közösségfejlesztési Egyesület augusztus 31-ig sorra kerülő közgyűlésén, amelyen módosítják az ivóvíz- és csatornázási díjat. Kézdivásárhelyen várhatóan szeptember elsejétől a víz köbméterenkénti ára 2,7 lejről 3,58 lejre nő, a szennyvíz-csatornázási díj pedig 1,99 lejről 2,89 lejre emelkedik.
 
2014-08-15: Máról holnapra - Mózes László:

A prefektus, a zászló és a székelyek

A háromszéki magyarok szemszögéből szinte teljesen mindegy, éppen ki a szolgalelkű prefektus. Popica, Marinescu, avagy Munteanu ugyanazon nemzetállami nézet képviselője, jószerével minden magyar vonatkozású intézkedés örökös kerékkötője.