MAGYAR DOKUMENTUMOK A SZEMÉTBEN. Trianon előtti és utáni időszakból származó hivatalos iratok, néptanácsi jegyzőkönyvek, magyar anyakönyvi kivonatok és gyermekotthonokban kiállított dokumentumok kerültek elő a napokban a nagyváradi szeméttelep hulladékválogatójából.
A helyi önkormányzatnál kiselejtezett dokumentumok megsemmisítésével megbízott vállalat nem tartotta be az előírásokat, azok bezúzása helyett kidobta az 1800-as évek végétől az 1980-as évek elejéig különböző dátumokkal ellátott papírokat. A Krónika szerint a kiváló állapotban lévő dokumentumok a Királyhágó-melléki Református Egyházkerülethez kerültek megőrzésre.
SZAKMÁT TANULNÁNAK AZ IFJAK. Minden második 18 és 24 év közötti fiatal szakmát szeretne tanulni – derül ki egy felmérésből, a szülők 65 százaléka azonban azt tanácsolja gyerekének, hogy iratkozzon egyetemre, 20 százalékuk azt szeretné, ha orvos lenne gyerekéből, 10 százalékuk az ügyvédi, 7 százalékuk pedig a tanári pálya felé irányítja. A felmérésből az is kiderül, a lakosság 49 százaléka szerint szükség van szakmunkásokra, de az elmúlt években csökkent a társadalom szakma iránti tisztelete. (Transindex)
ÉNEKESEKET MENTETT PONTA. Két nappal azután, hogy az ortodox valláshoz tartozásának előtérbe helyezésével bejelentette indulását Románia elnöki tisztségéért, Victor Ponta kormányfő aláírt egy sürgősségi rendeletet, melynek értelmében 19 ezer egyházi énekes visszakerül a megyei tanácsok fizetési listájára, miután – a kormány szerint – egy lépésre álltak az elbocsátástól. A jogszabályt július végén fogadták el nyilvános vita nélkül, és a kormány nem jelentette be sem előre, sem az elfogadásáról döntő ülés után. Az énekesek több hónapja húzódó ügye sürgősségi eljárással oldódott meg, miután megkeresték a felsőbb egyházi hatóságokat – idézte a Gândult az EuroCom sajtófigyelő.
KEVESLIK A TÁMOGATÁST. Harminc százalékkal több pénzt juttat az országban élő mintegy kétmillió kisebbségi számára az állam, mint az országhatárokon kívül élő, tízmilliós román közösségnek – állítja Eugen Popescu. A külhoni románokat tömörítő nemzeti alapítvány elnöke sérelmezi, hogy az országban élő kisebbségeknek több mint 30 millió eurót juttat az állam, míg a határon kívüli nemzettársaiknak alig egymilliót adnak. Ez a súlyos helyzet az állam mély érdektelenségét tanúsítja a határon túl élő román kisebbséggel szemben – fejtette ki Popescu a Marosfőn zajló nyári egyetemen. (Mediafax)