Pénteken 12 órakor szólaltak meg a harangok a Nagy-Csomád alatti községben, ünnepre hívták azokat, akik részt akartak venni a családjukért, a nemzetért való könyörgésben. A Magyarok Nagyasszonyához imádkozott elsősorban az itt élő magyar katolikus közösség abban a templomban, amelyet 147 évvel ezelőtt a vidéket birtokló gróf Mikó György által adományozott telken építettek fel. Háromszéken itt és Kézdisárfalván szenteltek templomot-kápolnát őseink a XIX. században a Szűzanya tiszteletére.
Pénteken nyírfák sora jelezte a főút mentén, hogy ünnepre készül a falu, piros és fehér színű kardvirágok díszítették az oltárokat. Zsúfolásig telt a hutások és kőbányászok ivadékainak temploma, tizenöt környékbeli pap ülte körül az oltárt. A meghívott és helyi szólisták tették énekükkel bensőségesebbé az ünnepi szentmisét. Sepsibükszád a nagy európai Mária-út vonalán fekszik, s akiknek ősei itt valaha is gyárak munkásaiként raktak fészket, mind-mind magyarrá és buzgó római katolikussá ványolódtak, testületileg hangosan énekelték a legszebb Mária-énekeket. A szentmise főcelebránsa ft. Hajdú János szentszéki tanácsos, a Sepsi-Barcasági Római Katolikus Főesperesi Kerület főesperese, sepsiszentgyörgyi plébános volt, a szentbeszédet pedig Gödri István feketehalmi plébános mondotta. „Szeressük a Szűzanyát, higgyünk benne, és maradjunk mindig hűségesek őhozzá – hangzott a felhívás. – Ezt a három dolgot bízom ma rátok, és közösen kérjük most ebben a szentmisében közbenjárását, hogy Jézus és Isten mellett, a hit és az egyház mellett kitartóak legyünk mindig.”
Nagyboldogasszony napja az egyik legfontosabb katolikus Szűz Mária-ünnep, az őt tisztelő ünnepeink közül talán ez a legmagasztosabb, amikor Mária megdicsőülését ünnepeljük. Az ünnep az ősmagyar hitvilág istennőjének nevét viseli, akinek alakja a magyar kultúrában egybemosódott Jézus édesanyjáéval. Mifelénk, a magyar nyelvterületen a Nagyboldogasszony ünnepe elnevezés terjedt el, ami Mária magyar kultuszát jelenti. Fontos tudnunk, hogy Szűz Mária csak a magyarok körében Boldogasszony, Magyarok Nagyasszonya. Az erdélyi magyar katolikus templomok közül 34-nek ez a titulusa. A görögkeleti vallásban élő román testvérek legtöbbször Sfânta Maria Mare néven tisztelik. Nagyboldogasszony napja újabban hivatalos ünnep, munkaszüneti nap országunkban. Sepsibükszádon megterültek a családi asztalok, ima és jó étel mellett örvendezhettek ismét a helyiekkel a faluból elkerült rokonok és barátok.