Vlagyimir Putyin orosz államelnök múlt csütörtökön írta alá azt a rendeletet, mellyel megtiltotta bizonyos agrártermékek importját azokból az országokból, melyek az általa törvényesnek mondott orosz közösségek, illetve személyek ellen gazdasági szankciókat alkalmaznak.
Többek között a sertés-, szárnyas- és marhahús, zöldségek, gyümölcsök, hal, tejtermékek szerepelnek a tiltólistán. Az importtilalom az Európai Unió országaira, Ausztráliára, Kanadára, Norvégiára és az Amerikai Egyesült Államokra vonatkozik.
Az orosz tilalom Romániára is kihat, főként a zöldség- és gyümölcstermesztők érzik veszélyben magukat. Aurel Tănase, a Prodcom zöldség és gyümölcs terméktanács elnöke így nyilatkozott a Recolta.eu újságíróinak: „Megijedtünk. Egy holland cég harminckamionnyi paradicsomát fordították vissza Moszkvából. Az áru nagy része hozzánk fog eljutni, nagyon alacsony áron.”
A termesztők azt kérik az agrártárcától, igényeljen kiegészítő alapokat az Európai Bizottságtól, ellenkező esetben sok gyümölcs- és zöldségtermesztő csődbe fog menni. Hasonló támogatást már Lengyelország, Hollandia, Belgium, Olaszország, Franciaország is igényelt.
A termesztők meglátása szerint az eladási kiesés eléri a 300 millió eurót. Románia Európai Bizottság melletti küldöttségének megbízottja, Achim Irimescu (az agrárminisztérium volt államtitkára) úgy értékelte: vicc, hogy 300 millió euró kieséssel számolnak az orosz embargó miatt a zöldség és gyümölcstermesztők, miközben az unió krízisbüdzséje 433 millió euró. A valós szám tízmillió euró körüli – értékelte. Az oroszok által blokkolt termékek éves értéke 9,1 milliárd amerikai dollárra rúg. Ebből az unió országainak részesedése 6,5 milliárd dollár évente.
Az orosz tilalommal kapcsolatosan Dacian Cioloş uniós agrárbiztos is állást foglalt. Az elmúlt hétvégén miniszterekkel tanácskozva jelentette be: még ezen a héten javaslatot tesz egy intézkedéscsomag életbe léptetésére, mellyel az unió országainak agrártermesztőit kívánják segíteni. Az orosz embargó miatti rendkívüli helyzetben szükség van a piaci információk gyors áramlására, ezért már működésbe hozták az egységes piacot monitorizáló rendszert, melynek részese minden uniós állam – mondta az agrárbiztos.