Ünnep Vargyason

2014. augusztus 21., csütörtök, Közélet

Vargyason is megemlékeztek tegnap, Szent István napján államalapító királyunk tiszteletére a Csillag­követők Civil Egyesület szervezett ünnepséget.
 

Nyitóbeszédében Farkas Emese tanítónő Szent Ist­ván máig ható példaértékét emelte ki, majd Soós Ágnes és Farkas Bertalan Imre herceghez írt intelmeinek VIII. és X. fejezetéből olvastak fel részleteket. Borbáth Szilveszter énekelt, Bokor Katalin pedig István király, Imre és Gellért szentté avatásának 900. évfor­dulóján 1983-ban a Szent István-bazilikában elhangzott köszöntőt olvasta fel. Kincses Kálmán székelyszenterzsébeti református lelkész bő két órán át beszélt a Magyar Szent Korona történetéről, a koronázási szabályokról és képi üzenetéről. Véleménye szerint a hivatalos szempont, mely szerint darabjai két különböző műhelyben készültek, majd jóval Szent István halála után illesztették össze, nem igaz. Nem erősíti a tételt az, hogy helyenként szegecsekkel fogták össze, máshol pedig forrasztották – ennek gyakorlati okai lehettek: javítása nehézkessé válhat, ha mindenhol hasonló technikát alkalmaznak –, miként az sem, hogy felül latin, alul pedig görög nyelvű a felirat, természetes, hogy azokat használták: az egyik a hatalom, a másik a bölcsesség nyelve. Az ábrázolásmód különbözősége kapcsán úgy vélekedett, az alsó fél alakos kazetták a világiságot jelentik, a felső egész alakos ábrázolás pedig a mennyei világra utal, a tisztán kivehető, illetve homályos arcábrázolás is e két világot választja el, illetve szemlélteti. Kincses Kálmán szerint az sem kizárt, hogy a mai formában ismert koronát – az 1780–84 közt feltehetőleg II. József parancsára történő három arcképcserétől eltekintve – Szent István maga is használta, noha nincs ezt megerősítő kutatási eredmény, de cáfoló sincs.
Színültig telt érdeklődőkkel a vargyasi kultúrotthon István Ildikó népdalénekes Udvarhelyszéki népdalok című lemezének bemutatóján. Hasonló sikernek örvendett a néptánccsoportok fellépése is, tudásának legjavát adva lépett fel a Csillagkövető kezdő-, közép- és nagycsoportja, az olaszteleki Hajnalcsillag, a bardoci Kormos, az erdőfülei Dobó és a középajtai néptánccsoport.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1115
szavazógép
2014-08-21: Közélet - Hecser László:

Kivívható az autonómia (Pozsgay Imre Baróton)

Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács erdővidéki szervezete, a Székely Nemzeti Tanács bardoc-miklósvárszéki szervezete és a Székely Társalgó Egyesület Szent István-napi ünnepséget tartott tegnap délután a baróti református templomban. A felszólalók közt volt a Kádár-korszak, majd a rendszerváltás utáni időszak egyik jelentős politikusa, Pozsgay Imre is.
 
2014-08-21: Közélet - :

Magyar zászló a Gábor Áron téren

Tegnap délelőtt a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Moz­galom kézdivásárhelyi szervezetének tagjai piros-fehér-zöld lobogó felvonásával tisztelegtek államalapító Szent István királyunk emléke előtt a Gábor Áron-szobornál. Délután még a helyén állt a zászló. (Iochom)