FÖLDRENGÉS VREANCEA TÉRSÉGÉBEN. A Richter-skála szerinti 4,6-os erősségű földrengést mértek tegnap délelőtt. Az Országos Földtani Intézet 147 kilométeres mélységben mérte a rengést a Vrancea-övezetben, ennek epicentrumát azonban Kovászna megyében, Kovászna városától 29 kilométerre, Sepsiszentgyörgytől 51 kilométerre jelezte. A rengéseket a Cutremur.net szerint a fővárosban is észlelték. A szakportál közlése szerint Vrancea térségében évente száz körüli a gyenge és 8–12 közötti a négyes-ötös erősségű rengések száma.
TÖBBEN VÁLASZTUNK, MINT AHÁNYAN VAGYUNK. Miután nemrég hivatalosan is elismerték, hogy Románia lakossága húszmillió alá csökkent, és ebből legalább hárommillió él külföldön, az országos választási hatóság által közzétett összesítés szerint a novemberi elnökválasztáson 18,3 millió polgár szavazhat az országhatárokon belül és 530 ezer azokon kívül. Ezt valószínűleg maguk is furcsállják, ezért leszögezik, hogy az állandó szavazólistákat a polgármesteri hivatalok állítják össze a választói nyilvántartásban szereplő adatok alapján. (Mediafax)
A GÁZVEZETÉK IS ELPÁROLOG. Több ezer kilométernyi gázvezeték és -állomás tűnt el a gázszállító cégek könyveléséből – derítette ki a számvevőszék. Az energiaügyi főosztály szerint csak más besorolásba kerültek a leltárban, az üzletemberek egyesülete azonban arra gyanakszik, hogy ócskavasként értékesítették a hálózatot. Az állami hatóságok egymásnak ellentmondó jelentéseket adtak ki, illetve nem is válaszoltak, amiből az Adevărul riportere arra következtetett, hogy senki sem ellenőrzi a lassan tíz éve magánkézbe került szolgáltatás felvásárlóinak vállalt beruházásait. A volt Distrigaz Nord (ma E.ON Ruhrgas) tavaly 67,8 millió lejes tiszta nyereséget könyvelt el 726 millió lejes forgalma után, a GdF SUEZ (volt Distrigaz Sud) pedig 72,4 milliós nyereséget 1,01 milliárdos forgalom után.
NEM FOGYOTT A SÖR. Az esős nyár és a nehéz gazdasági helyzet miatt csökkentek a világ harmadik legnagyobb sörtermelőjének eladásai Közép- és Kelet-Európában. A holland tulajdonú Heineken idén 4,2 százalékkal kevesebb sört értékesített a térségben: a tavalyi 23,7 millió hektoliter után idén összesen 22,7 millió hektoliter fogyott el Romániában, Oroszországban, Lengyelországban és Görögországban. (Ziarul Financiar)