Ígéretekkel közeleg a tanévkezdés

2014. augusztus 26., kedd, Máról holnapra
Fekete Réka

Új tankönyveket, a közbeszerzési eljárások átláthatóságát, fenntartható iskolahálózatot, az állások megtartását, az iskolaelhagyás visszaszorítását, a félbehagyott építkezések befejezését, európai elvárásoknak megfelelő vizsgarendszert, tudásalapú felzárkózást ígérnek évek óta a jövő-menő oktatási miniszterek – csak azt nem teszi hozzá senki, mindezt mikorra szándékszanak megvalósítani.

Ahhoz kétség nem fér: nem a három hét múlva kezdődő új tanévre gondolnak, hisz azt az oktatásügyekben legtájékozatlanabb ember is látja, nyoma sincs semmiféle felzárkózásnak. Óriási vasak állnak ki évtizede megkezdett iskolaépületek felhagyott betoncsonkjából, a tankönyvpiacot hírhedt üzletággá alacsonyították a közpénzekre éhes ügyeskedők, a fejkvótából túlélni sem tudó iskolák rendszere egyáltalán nem hasonlít átgondolt intézményhálózathoz, nyár közepén leépítésekkel riogatják a pedagógusokat, a záróvizsgák eredményeit tekintve a tanulás vonatkozásában sem látszik a felfelé törekvés, inkább haladunk tovább a tudás elértéktelenedésének lejtőjén. És még mindig van lejjebb, mert nem csak valós akarat, de pénz sincs az ígéretek megvalósításához.
Néhány nap múlva átlépünk szeptemberbe, a bűvös hónapba, amikor az iskolaigazgatók egészségügyi engedélyekért szaladgálnak, festetnek, takaríttatnak, próbálják elrejteni a szegénységfoltokat, a pedagógusok visszatérnek otthon töltött szabadságukról, mert utazni kevesüknek volt pénze, többük pedig még most sem tudja, hol is tanít majd az új tanévben. Mi pedig keressük a válaszokat. A legtöbb kérdésben miért nem alkalmazzák az oktatási törvényt még hatályba lépése után három évvel sem? A diákok évközi ellenőrzése, a nyolcadikosok országosan egységes felmérője és az érettségi gyenge eredményeinek kiértékelése után évente megfogalmazott javító intézkedések miért nem köszönnek vissza a tanulók tel­jesítményében? Hát a pedagógusok (le)sze­replése a versenyvizsgákon? Hol marad a reform, mennyiség helyett a minőség, egyenlő esélyek teremtése városon és falun, iskolai autonómia és sok más egyéb, ami kellene az igazi felzárkózáshoz?
Egyelőre még ott sem tartunk, mint korábban, amikor a tudásnak értéke volt, a pedagógust megbecsülték, és nem számított, kinek mennyi pénz nyomja a zsebét, szabad utat kapott a tehetség és a szorgalom, a törvény be nem tartását pedig büntették. Ezért aligha hihető, hogy amíg saját magunkhoz nem zárkózunk fel, addig mások útját járhatjuk. Ami nem biztos, hogy jobb a miénknél, legfennebb fényesebb.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1263
szavazógép
2014-08-26: Közélet - Demeter J. Ildikó:

Körkép helyett parkoló

Lebontották tegnap a sepsiszentgyörgyi Bodok Szálloda előtti nagyméretű körképet, és nem tesznek helyette másikat, hanem ember elé való parkolót alakítanak ki a jelenleg meglehetősen elhanyagolt téren.
2014-08-26: Közélet - Iochom István:

Ne kényszerből írjanak alá!

Az Erdélyi Magyar Nép­párt államelnökjelöltje a demokrácia jegyében a 25 éve tartó RMDSZ-es egyed­uralom ellen indul – jelentette ki tegnap Balázs Attila, az Erdélyi Magyar Néppárt kézdivásárhelyi elnöke.