A székelység hagyományaira jellemző kaláka él még Árkoson, ahol az unitáriusok, reformátusok, katolikusok egyetértésben élnek és dolgoznak – hangsúlyozta Fekete József plébános vasárnap délután a Szent István oltalmába ajánlott, kápolnából mára templommá növekedett istenházában. A búcsún megáldották a sekrestyével és kórussal, nyolc méterrel kibővített épületet. A Sepsikőröspatakhoz tartozó filiában eddig kéthetente miséztek, tavasztól az árkosiak minden vasárnap délelőtt szentmisén vehetnek részt.
Az ünnepre érkezőket a ferences nővérek fogadták, a sepsiszentgyörgyi életvédők rózsafüzért imádkoztak a szentmise előtt. Ft. Hajdu János plébános, a Sepsi–Barcasági kerület főesperese köszöntötte az ünneplőket, majd megáldotta a templomot a kerületi papság jelenlétében. A szentbeszédet Pakó Benedek nyugdíjas plébános tartotta, aki Márton Áron püspök szavait idézte: küldetésünk van a világban, visszaadni Jézust a hitetlen világnak. Ott, ahol templomot építenek, ott élő hit lakozik az emberek szívében. A székely nép hivatása, hogy védőbástyája legyen a kereszténységének – hangsúlyozta Benedek atya a prédikációban. Történelmi példákat említve mutatott rá: a székelyek sohasem hagyták hitüket, megtartották, megőrizték és továbbadták gyermekeiknek.
A szentmise végén Fekete József plébános beszámolt a csodával határos megvalósításról, hisz régi terv vált valóra. Minden munkálatnak több mint fele önerőből és közmunkából jött létre. Tavasszal fogtak neki, terveket kellett készíteni, engedélyeket beszerezni. Nehezen haladtak a sok eső miatt. Anyagi támogatást kaptak a Gyulafehérvári Érsekségről, a marosvásárhelyi és a kolozsvári főesperességtől, a brassói Szent Kereszt-plébániától, a sepsiszentgyörgyi Szent József- és Krisztus Király-plébániától, valamint a ferences nővérektől. Eddig elköltöttek 51 600 lejt, ami jórészt a megvásárolt anyagra kellett (kavics, homok, tégla, betonvas, cserép, faanyag). Kőműves család közmunkázott, ácsok, villanyszerelők jöttek, önként dolgoztak. Amíg a férfiak munkálkodtak, az asszonyok többször is fánkot sütöttek. Ők festették le a lambériát is. A Spicom cég kőművescsapatának önkéntesei vakoltak. Volt, aki cserepet, más faanyagot adott. A magasságot 40 centiméterrel emelték, hogy helye legyen a kórusnak. A régi és új falakat betonövvel erősítették meg. Még hátravan a padolás, és új padokat is szeretnének. Dicséretre méltó, ahogyan más vallásúak is segítettek, mondván, nem az övék, de egy téglával hozzájárulnak – mondta Fekete József, rámutatva: a gondnok, az egyháztanácsos és a falubeliek önzetlen, áldozatos munkája, összefogása példázza, hogy az összetartásban erő rejlik. A szentmise után agapéra, szeretetvendégségre hívták az ünneplőket.