Németország külpolitikája aktív
Németország aktív, de az Európai Unió törekvéseihez igazodó külpolitikát folytat – hangsúlyozta a német külügyminiszter tegnap Berlinben a külképviseleti vezetők konferenciáján. Frank-Walter Steinmeier kiemelte, hogy Európa a német diplomácia „fix pontja”, és aktív német külpolitika csak Európában és Európa által létezhet.
Hangsúlyozta: a világ új rendet keres, és ebben a folyamatban a liberális demokrácia heves és egyre élesebb versenyben van. Ezt jelzi, hogy a következő évtizedben Kína lesz a világ legnagyobb nemzetgazdasága, így évszázadok óta először kerül nem nyugati, nem angol nyelvű és nem demokratikus berendezkedésben élő nemzet az első helyre. Nemcsak a liberális demokráciát teszi próbára a változó világ, hanem magát az államiság eszméjét is, hiszen az államok sérülékenysége és sodródása a teljes bukás felé a Szíria és Irak közötti térség mellett Afrikában is megfigyelhető – folytatta. Az ukrán válsággal pedig visszatért Európába a háború és béke kérdése, és Oroszország megkérdőjelezi a kontinensen meghúzott határokat – mondta. Rámutatott, hogy a válságövezetek minden eddiginél közelebb vannak Németországhoz, és Németországot minden eddiginél sűrűbb hálózat köti össze a világgal, így a válsággócokkal is.
Az agresszív nacionalizmustól óvott
Az ukrajnai konfliktus politikai rendezését szorgalmazta és az agresszív nacionalizmustól óvott az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) főtitkára. Jelenleg az ukrán helyzet megoldása az elsődleges az EBESZ-ben – jelentette ki Lamberto Zannier. Úgy vélte, Oroszország nem érdekelt abban, hogy szomszédságában a konfliktus okozta instabilitást fenntartsa. Zannier úgy vélekedett, fegyveres úton nem lehet megoldani a konfliktust. Kiemelte, hogy fel kell gyorsítani a politikai erőfeszítéseket. Üdvözölte az Ukrajna, Oroszország és az EBESZ között létrejött háromoldalú minszki találkozót, amelyen a kelet-ukrajnai szeparatisták vezetője is részt vett. Zannier kijelentette, hogy az „agresszív nacionalizmus” nemcsak Oroszországban és Ukrajnában, hanem Nyugat-Európában is megfigyelhető. Olyan társadalmak, amelyeket több etnikum alkot, az intolerancia problémájával szembesülnek – mondta.
Megállították a konvojt
Az ukrán fegyveres erők még a határ közelében megállították az Oroszországból tegnap Ukrajnába behatolt katonai konvoj zömét, a többit nyomon követik. Tíz harckocsi, két páncélozott szállítójármű és két teherautó hatolt be Ukrajna területére. A határőrség tüzet nyitott rájuk, és erősítést kért. A Nemzetvédelmi és Biztonsági Tanács szóvivője szerint orosz katonák donyecki szeparatistáknak adva ki magukat megkísérelték kiterjeszteni a fegyveres konfliktust Donyeck megye déli részére.