Kovászna Város Helyi Tanácsának legutóbbi ülésén a városatyák 1500 köbméter fenyőfa kitermelését hagyták jóvá. A fát a város tulajdonában lévő erdőkből vágják ki, a kitermelés 2015-ig folyik. A határozattervezet tárgyalásakor a Kovásznát övező fenyőerdők állapotára vonatkozó megjegyzések is elhangzottak, megkongatták a vészharangot: meggondoltan kell kitermelni a kincset érő tűlevelű erdőket.
Nicolae Enea főként a Tündérvölgyet érintően nyilatkozott. A térségben máris nagyon sok fenyőt vágtak ki, számos helyen csak az egykori erdő szélén maradtak meg a fák, beljebb tarvágásokkal találkozunk. A fenyőknek nagy szerepük van a tündérvölgyi levegő gyógyhatásában, jellegzetesen a negatív ionok meglétében. Ha sérül a levegő gyógyhatása, hiányos lesz a borvizekre, mofettákra és levegőre alapozott összetett kúra hatása – magyarázta.
Domaházi János a fenyvesek egészségi állapotára hívta fel a figyelmet. A város környékén nagyon sok helyen kiszáradtak a fák, ez nemcsak a látványt rontja, a betegségek, kártevők terjedését is elősegíti – hangsúlyozta. A Lőrincz Zsigmond-sípálya mellett is találhatóak kiszáradt fenyők, mielőbb engedélyeztetni kellene ezek kivágását – fűzte hozzá.
A kiszáradás okáról Horea Ceanga erdőmérnököt, a Kovásznai Erdészeti Kerület vezetőjét kérdeztük. Az utóbbi évek száraz időjárása sok fát legyengített, így azokat könnyen támadják a tűlevelűek kártevői, főként a szúfélék, a kiszáradást ezek okozzák. Védekezni kétféleképpen lehet: kivágják a megtámadott fát, lehántják kérgét, így megsemmisíthetőek a rovarok tojásai, lárvái; másik lehetőség, hogy egy egészséges fenyőt döntenek ki, és csapdafaként otthagyják az erdőben. Miután megtámadják a kártevők, ugyancsak a kéreg lehántásával lehet megsemmisíteni tojásaikat, lárváikat – magyarázta a mérnök.
A fenyők kártevői országos szinten gondot okoznak. Sokszor azonban éppen a mondvacsinált támadást használják ki az erdők kivágásának engedélyeztetésére: a kártevőkre hivatkozva kérik a döntések jóváhagyását. Így vagy úgy, de pusztulnak fenyveseink.