Kinek a skótok, kinek a britek

2014. szeptember 20., szombat, Máról holnapra
Farcádi Botond

Nem jött most össze a függetlenségpárti skótoknak, kevéssel bár, de többen voksoltak arra, hogy továbbra is Nagy-Britannia része legyen országuk.

Az eredmények láttán fellélegezett majdnem minden európai államvezetés: a skót referendum kapcsán mutatkozott meg ugyanis, hogy számos nyugati országban nem megoldott a kisebbségben élő nemzeti közösségek helyzete, és valóban lavinát indíthat el a függetlenségi referendum – Spanyolországban a katalánok készülnek hasonló akcióra, de elszakadási törekvésekkel szembesül többek között Olasz­ország, Franciaország, Belgium is.
Figyelemre méltó viszont a brit kormány magatartása. David Cameron miniszterelnök első reakciója ugyanis az volt, hogy leszögezte: a kampány utolsó időszakában tett ígéreteinek megfelelően  nagyobb fokú önrendelkezés illeti meg Skóciát. Vagyis a lojalitásért cserébe még nagyobb autonómiát biztosítanak a skótoknak – végső soron győztek tehát az autonomisták.
És ezek azok a következtetések, amelyek miatt brit példáról is beszélhetünk – még ha Székelyföld több városában a skótokkal szimpatizáló villámcsődületek zajlottak is. Mert bizony van, mit tanulnunk a skótoktól – egységet, kitartást, elszántságot, sorsuk, jövőjük iránti felelősséget (a népszavazáson szinte 90 százalékos volt a részvételi arány!) –, de azért a britektől is volna, mit ellesni. Leginkább persze azoknak, akik minduntalan az ország szétesésétől, feldarabolásától félnek, rettegnek.
Mert lám, Skóciában törvényes népszavazást lehetett szervezni a függetlenségről. Nem támadták meg a bíróságon a brit kormány képviselői, mint nálunkfelé teszik a prefektusok az autonómiapárti önkormányzati határozatokkal, nem perelték a kezdeményezőket, mint mifelénk a kormánybiztosok a polgármestereket – tiszteletben tartották a skótok jogát ahhoz, hogy maguk döntsenek sorsukról. Nem fenyegetőztek, nem sikítoztak, hanem a szabályokat betartva, pénzt, időt, energiát nem kímélve kampányoltak, próbálták meggyőzni őket, hogy együtt erősebbek lehetnek, s még nagyobb fokú önrendelkezést ígértek. Amikor pedig kiderült, hogy győztek az uniópártiak, akkor sem diadalittas nyilatkozatok következtek – mint mifelénk szokás –, hanem megerősítették korábbi ígéreteiket.
Vajon tanulunk-e a skótoktól? És vajon tanulnak-e a britektől Bukarestben?
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1263
szavazógép
2014-09-20: Közélet - Ferencz Csaba:

Százak bicikliztek (Tekerj egy jó célért!)

Kék, piros, sárga és zöld trikós kerékpárosok lepték el tegnap délután Sepsi­szentgyörgy utcáit.
2014-09-20: Belföld - :

Belföldi hirek

Szilágyi Zsolt mellett Tőkés és Izsák
Szilágyi Zsolt, az Erdélyi Magyar Néppárt államfőjelöltjének  támogatására szólította fel tegnap az erdélyi magyarokat Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke és Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács elnöke.