Az elmúlt hetekben aggasztóan növekedett az államfőjelöltek száma, míg elérte a 14-et, de ez tulajdonképpen nem jelent semmit.
A szavazókat ugyan megoszthatja, ám a nagy kérdés továbbra is az, hogy Victor Ponta mellett ki kerülhet a mindent eldöntő második körbe? Johannisra és Tăriceanura tippelek. Sok múlhat most a nyilatkozatokon, mert az államfőjelöltek sokat szerepelnek, beindult a kampány, és Johannis elszólása megint felkavarta az állóvizet, amely Băsescu kijelentése – miszerint titkosszolgálati ügynökök lehetnek a jelöltek között – és Turcescu önleleplezése óta egyfolytában kavarog. Legszívesebben nem is vizet írnék, hanem egy egész más állagú, zavarosabb és büdösebb valamit, ami a pöcegödrökben illatozik, de lényegét tekintve mindegy is.
Elena Udrea bejelentette, hogy minden jelöltnek erkölcsi kötelessége lenne leleplezni önmagát – ez persze mesébe illő ábránd, s köszönő viszonyban sincs a valósággal, hiszen egy esetleges titkos ügynök az államfői székben – mivel zsarolható – veszélyt jelenthet az eredeti román demokráciára. Ezek után szólta el magát a nagyszebeni polgármester. A kérdésre, miszerint mit gondol arról, hogy titkos ügynökök lehetnek az államfőjelöltek között s a médiában is, azt válaszolta, ő ezt normálisnak tartja, s nem lát benne semmi kivetnivalót, mindez csak azt jelenti, hogy a titkosszolgálatok – nyolc vagy kilenc működik jelenleg Abszurdisztánban – teszik a dolgukat. Hát nem tudom, ez-e a dolguk, hogy beépüljenek a politikába és a sajtóba. Határozottan gondolom, hogy nem. A titkosszolgálatok feladatkörét világosan szabályozza az alkotmány, a közbiztonságra és az ország érdekeire kellene figyelniük, s nem lábon megvenni sajtómogulokat, némi túlzással a közvélemény irányítóit vagy politikusokat, arról nem is beszélve, hogy ugyanezen alkotmány szerint a titkosszolgálatok a parlament felügyelete alatt állnak. Johannis elszólása nem sok jót sejtet, s nem is öregbíti a liberális párt vezérének hírnevét. Végül is arról a történelmi pártról van szó, amelynek vezetőit az alakulat szétverése után Dej népi demokráciájában börtönbe vetették. De ezt hagyjuk. Udrea ötlete az önleleplezésről szép álom, viszont mindezt átvilágítással tisztázni lehetne. S nemcsak átvilágítani kellene az államfőjelölteket, a díszes névsort olvasva orvosi ellenőrzésről is szó lehetne. Remélhetőleg vannak még Abszurdisztánban független és megvesztegethetetlen ideggyógyászok, lélektanászok. Így legalább nem érnének különösebb meglepetések.
Bár mit lehet tudni? Kelet kapujában vagyunk, ahol mindent könnyedén vesznek, azaz semmit nem vesznek komolyan.