AUTÓPÁLYA HÁROMSZÉKEN? Kiszivárogtak a szállítási tárca 2014–2020-as közúthálózati fejlesztési tervének részletei, melynek újdonsága az is, hogy szerepel benne egy Brassót Bákóval összekötő, Háromszéken áthaladó autópálya megépítése is.
A Transindex szerint a 158 kilométer hosszú sztráda kétmilliárd euróból valósulhat meg, építését európai uniós forrásból finanszíroznák. Hivatalos források nem tekintik véglegesnek az információt, a szaktárca ugyanis még dolgozik a közúthálózat-fejlesztési terven, s az Európai Bizottság jóváhagyása is szükséges ahhoz, hogy a megvalósításhoz lehívhatóak legyenek a források.
PONTA IS ÉRINTETT? Egy, a korrupcióellenes hatóságnak nyilatkozó tanú szerint Victor Ponta kormányfő és Adrian Năstase korábbi miniszterelnök is érintett a Microsoft-licencek kapcsán a napokban kibontakozott korrupciós ügyben. A vádhatóság múlt hét végén kilenc volt miniszter ellen kezdeményezett bűnvádi eljárást, és azzal gyanúsítja őket, hogy csúszópénz ellenében előnyben részesítettek bizonyos cégeket az általuk vezetett minisztériumok számítástechnikai közbeszerzéseinél. A vádhatóság tegnap a sajtóban megjelent felvetésekre délután közleményben ismertette: Ponta jelenleg nem gyanúsított és nem is vádlott a Microsoft-licencek ügyében. (Mediafax/Agerpres)
NYUGATRA MEGY ERDEINK JAVA. Németországban, Olaszországban és Spanyolországban értékesítik a székelyföldi erdők kincseit, csak Hargita megyéből mintegy 150 tonna erdei gyümölcsöt és 35 tonna gombát exportáltak idén. A megyei erdészeti hivatal több mint egymillió lejes bevételt valósított meg a bogyósok értékesítéséből, a legkeresettebbnek az idén bőségesen termő áfonya bizonyult. (Digi24)
FÉLMILLIÓ EGYETEMISTA. Több mint 450 ezer hallgató számára kezdődött meg a 2014–2015-ös egyetemi év, közülük 340 ezren állami, tandíjmentes és díjköteles helyekre jutottak be, a magánkézben lévő felsőoktatási intézmények ajánlatát 110 ezren választották. A tegnap kezdődött egyetemi évben 135 szakot szüntetnek meg, az előző évben közel 190 egyetemi képzést számoltak fel. Remus Pricopie oktatási tárcavezető eközben az egyetemi hallgatók alacsony számára panaszkodott – szerinte Románia nem tudja teljesíteni 2020-ig azt az európai uniós célt, hogy a 30 és 34 év közöttiek legalább 40 százaléka rendelkezzen egyetemi végzettséggel. (Agerpres)