Megjelent a Szómúzeum című szótár, az ,,ódon, furcsa, érdekes, bolondos, emlékezetes szavak, nevek, címek" tára, amely a magyar nyelvben megszületett, de ,,serdülőkoruk előtt kihalt" kifejezéseket foglalja magában ― közölte Kiss Gábor, a kötetet gondozó Tinta Könyvkiadó vezetője.
A gyűjtemény kétezer szópárt sorol fel és értelmez negyven fogalomkörbe rendezve. A szótárat, amely a kiadó Ékesszólás Kiskönyvtára című sorozatának ötödik kötete, Hajdu Endre soproni nyugdíjas, mérnök-tanár állította össze nyolcéves gyűjtőmunkával ― közölte Kiss Gábor.
Példaként említette, hogy a 124 oldalas, képekkel illusztrált kiadványban olyan szavak szerepelnek, mint az éleny (oxigén), a düleny (rombusz), a nyargonc (kerékpár), a szökcse (balerina) vagy a szinuszra és a koszinuszra egykor használt kebel-pótkebel. Kiemelte: a nyelvből a felesleges és nem használt dolgok neveit jelölő szavak kihullnak, az új dolgokat pedig új szavakkal nevezzük meg. Ma már kevesen ismerik például a paraszti életforma olyan szavait, mint a szakajtó, a rocska, a mángorló, a szúszék, miközben a napjainkban felbukkanó tárgyak, tevékenységek megnevezésére megszületett a mobil, a szörf, a pendrive és a drogfutár kifejezés ― tette hozzá. A kiadóvezető rámutatott arra, hogy van a szavaknak egy nem is kis csoportja, amelynek tagjai megszületnek ugyan, de nem terjednek el, azaz nem vernek gyökeret nyelvünkben; éppen ezért furcsának, idegennek és kissé mulatságosnak tartjuk őket. Ilyen szavakat, illetve szópárokat sorol fel a szótár.