Szilágyi Zsolt ErdővidékenErdély és Székelyföld érdekében

2014. október 28., kedd, Közélet

Az autonómia szükségességéről, a magyar jelöltek részvételéről az államfőválasztáson, román–magyar és magyar–magyar kapcsolatokról beszélt az Erdélyi Magyar Néppárt államelnökjelöltje, Szilágyi Zsolt és az EMNP alelnöke, Zakariás Zoltán vasárnap este Baróton.

  • Szép Béla, Szilágyi Zsolt és Zakariás Zoltán	FOTÓ: BETHLENDI TAMÁS
    Szép Béla, Szilágyi Zsolt és Zakariás Zoltán FOTÓ: BETHLENDI TAMÁS

Zakariás Zoltán felvetette: a három hete tartó kampányban az emberek többek között arra a kérdésre vártak választ, szükséges-e a magyarok részvétele az államfőválasztáson, vagy üdvösebb lenne félreállni, s a románokra hagyni a döntést, illetve arra, jó-e, hogy két magyar jelölt is vállalta most a megmérettetést. A kérdésekre megpróbált válaszolni is: bár nehéz elképzelni, hogy Ro­mániának valaha is magyar nemzetiségű elnöke lesz, de ha az Amerikai Egyesült Államoknak lehet színes bőrű vezetője, talán nem lehetetlen, hogy előbb-utóbb nálunk is változás történik. Most két magyar jelölt száll versenybe, de egyiküket kormánykoalíciós kényszer köti, nem beszélhet, nem cselekedhet minden tekintetben őszintén, így Szilágyi Zsoltra, az EMNP államelnökjelöltjére hárul a feladat, hogy elmondja, mit várunk el a román államtól lojalitásunk fejében, s a magyarság számára is üdvös régiósításról beszéljen.
Szilágyi Zsolt köszönetet mondott az erdővidékieknek, amiért erejüket meghaladóan segítették, hogy összegyűljön az indulásához szükséges közel 220 ezer támogató aláírás. Azt szeretné, ha az erdélyi magyar politika nem Bukarest, hanem Erdély és Székelyföld felé fordulna. Meglátása szerint szükséges ez a gondolkodásbeli váltás, mert az elmúlt évek tapasztalata azt mutatja, Bukarest több problémát okoz számunkra, mint amennyit megold. „Az elmúlt évszázadban mindegy, hogy királyság, kommunista diktatúra vagy úgynevezett demokrácia volt, mert cselekedetekben mind ellenünk voltak, s teljes életet nem élhettünk. Ahhoz, hogy normális, emberi életet élhessünk magyarként és erdélyiként, arra van szükség, hogy Bukaresttől minél több döntési lehetőséget elvegyünk. Minél kevesebb döntési joggal rendelkezik Bu­karest, annál szabadabban, boldogabban élhetünk mi” – fogalmazott.
Meggyőződése, mondta Szilágyi, hogy ügyünket a román kormány nem tudja szó nélkül szőnyeg alá söpörni, mert Washington és Brüsszel is odafigyel dolgainkra – nagy szerepet játszott ebben a székelyek nagy menetelése, melyen százötvenezer ember élőláncot alkotva békés módon nyilvánította ki akaratát. Ahhoz, hogy a német landok mintájára föderális Romániát lehessen létrehozni, román partnereket kell találni. Immár a románok közül is sokan veszik észre, hogy Bukarest drága és korrupt központot jelent, s ennek ők nemcsak Kolozs­váron vagy Nagyváradon, de Jászvásáron is kárát látják: ha nem  korszerűsítik legfontosabb autóútjainkat, a nyugati tőke is elkerül bennünket, a nagy és jelentős vállalatokat törvénnyel bukaresti bejegyzésre kötelezik, s arra, hogy ott fizessenek adót, az autópályák pedig nem hárommillió euróból épülnek, mint Nyu­gaton, hanem annak nyolcszorosából.
Szilágyi az RMDSZ-t is megszólította. Mint fogalmazott „a bukaresti zsákmánykamarilla” tagjait rá kell döbbenteni, ténykedésük komoly veszteséget okoz közösségünknek: tízévente kétszázezerrel vagyunk kevesebben. „Nem lehet elmenni Bukarestbe a magyar orvosképzés jövőjéről tárgyalni, majd onnan fakitermelési engedéllyel a zsebünkben hazajönni” – mondotta. Az RMDSZ-szel való párbeszédet sok tekintetben fontosnak tartja, de hogy nem jött létre, nem rajtuk múlt. Rossz néven veszi, hogy Kelemen Hunor nem vállalta a nyilvános vitát.
A fórumon felszólalt az EMNP baróti elnöke, Szép Béla, a néppárt megyei elnöke, Benedek Erika, a bardoc-miklósvárszéki SZNT elnöke, Szabó Miklós, az MPP baróti elnöke, Nagy István és a polgári párt tanácsosa, Szilágyi Sándor, Zelch Ervin baróti nyugdíjas és Krizbai Imre református lelkipásztor.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 293
szavazógép
2014-10-28: Világfigyelő - :

Az internetadó visszavonását követelték (Budapest)

Az internetadóról szóló törvényjavaslat visszavonására szólította fel a magyar kormányt Gulyás Balázs, a Százezren az internetadó ellen című, az új közteher ellen szerveződő Facebook-oldal alapítója a vasárnap este a budapesti József nádor téren tartott tüntetésen. Este a Fidesz székház elé vonultak egy csoportja megrongálta az épületet.
2014-10-28: Közélet - Kuti János:

Még több börtönt? (A múlt hét)

Itt a nagy lehetőség újabb pénzeket kérni az Európai Uniótól, mégpedig új börtönök építésére. Látván, hogy naponta indulnak bűnügyi vizsgálatok mindenféle rendű-rangú politikus ellen, az unió biztos, megértő lesz velünk és ad, hadd legyen hová bezárni a bűnösöket.