Visegrádi négyekKiállnak Ukrajna területi egysége mellett

2014. október 31., péntek, Világfigyelő

Közös nyilatkozatban álltak ki Ukrajna területi egysége és függetlensége mellett Nagy-Britannia és a visegrádi négyek (V4) külügyminiszterei tegnapi pozsonyi találkozójukon. A tanácskozás másik fő témája az Európai Unió előtt álló kihívások, valamint az EU és az Egyesült Államok között készülő szabad kereskedelmi megállapodás volt.

A résztvevők elítélték a kelet-ukrajnai szakadároknak azt a szándékát, hogy november 2-án saját választásokat rendeznek a Donyec-medence térségében. A miniszterek nem tartják legitimnek ezeket a minszki megállapodással ellentétes választásokat – olvasható egyebek közt a kiadott nyilatkozatban, amelynek aláírói a konfliktus békés rendezéséhez, illetve az egyensúly megújításához vezető lépéseket szorgalmaznak, Ukrajna függetlenségének és területi egységének tiszteletben tartása mellett.
A találkozót követően Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter azt nyilatkozta: a részt vevő miniszterek megegyeztek abban is, hogy a nemzetközi közösségnek mielőbb tervet kell kidolgoznia arra, mivel járul majd hozzá egy politikailag és gazdaságilag is fenntartható demokratikus Ukrajna létrehozásához. Hozzátette: egyetértés volt abban is, hogy az EU versenyképességének visszaszerzése érdekében sürgős lépésekre van szükség. Európa akkor lesz újra versenyképes, ha vissza tudja adni a munka és a család becsületét – emelte ki a magyar diplomácia vezetője.
A találkozó harmadik napirendi pontja az EU és az Egyesült Államok közötti szabad kereskedelmi megállapodás (TTIP) volt. A magyar álláspont az, hogy ezt a megállapodást a nemzeti parlamenteknek is jóvá kell hagy­niuk – hangsúlyozta Szijjártó Péter. Kifejtette: Magyarországnak az az érdeke, hogy egy ambiciózus megállapodás jöjjön létre, ugyanakkor az nem veszélyeztetheti Magyarország eddig – legfőképpen a fogyasztóvédelem, a mezőgazdaság és az egészségügy területén – elért eredményeit, például a génmanipulált gazdasági növények mentességét. A tárcavezető elmondta: az egyeztetésen felhívta tárgyalópartnerei figyelmét arra is, hogy a megállapodást fel lehetne használni a kontinens energiabiztonságának növelésére is.
Az energiabiztonság növelése volt az egyik fő témája annak a kétoldalú találkozónak is, amelyet még délelőtt tartott Szijjártó Péter a szlovák diplomácia meghívása alapján Pozsonyban tartózkodó Philip Hammond brit külügyminiszterrel. A felek egyetértettek abban, hogy Európának csökkentenie kell külső energiafüggőségét és abban is, hogy a nemzeti energiastratégiák meghatározását nemzeti hatáskörben kell tartani. A találkozón a közép-európai országok energiafüggőségének lazítása kapcsán Szijjártó rámutatott: ezeknek az országoknak nagyon fontos az úgynevezett észak-déli gázfolyosó létrehozása, az hogy gázvezetékeiket minél előbb össze tudják kötni, s mind északról, mind délről cseppfolyósított földgázszállítmányok fogadására alkalmas állomásokon keresztül érkezhessen a gáz ebbe a rendszerbe.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 496
szavazógép
2014-10-31: Világfigyelő - :

Magyar képviselő a kijevi parlamentben

A magyar kormány üdvözli, hogy van magyar nemzetiségű képviselője az ukrán parlamentnek: Brenzovics László képviselőként segíteni tudja a kárpátaljai magyar közösség érdekeit – közölte a Miniszterelnökség.
2014-10-31: Világfigyelő - :

Csalás miatt tüntettek

A nacionlista Szabadság Párt néhány száz aktivistája tüntetett tegnap Kijevben, az ukrán központi választási bizottság épülete előtt azt hangoztatva, hogy a párttól szavazatokat csaltak el a múlt vasárnap megrendezett parlamenti választásokon. A bizottság elnöke ígéretet tett a párt kifogásainak kivizsgálására.