A kézdivásárhelyi Papp házaspár – Gyöngyike és Zoltán – magánvállalkozásként a megye egyetlen Helen Doron-angolnyelv-iskoláját működteti. A képzés, a gyermekekkel való foglalkozás Gyöngyike feladata, a menedzselést, a többi háttér- és papírmunkát Zoltán végzi. Gyöngyike a magánvállalkozás mellett fél-fél katedrával angolt tanít a Gábor Áron Szakképző Líceumban és Csernátonban. A nyelviskola székhelyén, a régi postaépület szomszédságában beszélgettünk vele.
Papp Gyöngyike: Kézdivásárhelyen születtem, már kisgyermekkoromban az volt a nagy álmom, hogy ha nagy leszek, óvónő leszek. Szüleim segítségével és persze szorgalommal végzett munkával, tanulással idővel dédelgetett álmom valóra is válhatott. 1998-ban végeztem a Bod Péter Tanítóképzőben, majd egy évre rá sikeresen felvételiztem a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem újságíró szakára, ahol négy év után a mesteri fokozatot is megszereztem. Ezt követően 2003-tól 2008-ig a kézdivásárhelyi Polyp Televízió helyi stúdiójában dolgoztam. Valamilyen szinten a pedagógusi munka mindig velem volt, a tévénél töltött időszakban elkezdtem beszédtechnikát tanítani a csíkszeredai Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen, amit két esztendeig végeztem, majd beiratkoztam Brassóban a román–angol szakra, ahol mesteriztem is. A tévétől 2008-ban a Gábor Áron Szakképző Líceumhoz kerültem, ahol a posztliciben tanítottam média tantárgyat, az állásom idén nyáron szűnt meg a diáklétszám miatt. Sokat töprengtem, hogy mihez is lehetne kezdeni magánvállalkozásként, ami újdonságnak számít. 2009-ben fedeztem fel a Helen Doron-módszert, akkor tört be Romániába a harmincéves módszer, mely az Egyesült Királyságból indult. Akkor még nem volt lehetőség nekikezdeni, csak 2013 januárjában.
– Mi a módszer lényege, miért más, mint a „klasszikus” nyelvtanítás, -tanulás?
– Romániában Nagyszebenben, Konstancán és Bukarestben működnek az iskola főközpontjai, én Nagyszebent választottam. 2012 nyarán vettem részt az első továbbképzőn, ahol Németországból és Lengyelországból érkezett előadók elméletben és gyakorlatban tanítják meg a módszer lényegét, majd élesbe dobtak, nekünk is kellett tanítanunk. Az év őszén itthon ingyen órákat tartottam, hogy a felső-háromszékiek is megismerjék a nagyon jól bevált angolnyelv-tanulási módszert. 2013 januárjában két csoporttal indult be megyeszinten az első Helen Doron-iskola Kézdivásárhelyen. Helen Doron, ma is élő nyelvész-pedagógus találta ki a módszert. Amikor a kislányát elvitte hegedűórára, azt látta, hogy a gyermekek anélkül, hogy ismernék a kottát, próbálnak játszani a hangszeren – ez a Suzuki-módszer volt, a zenetanár hallás után próbálta tanítani a hangszeren való játszást. Ekkor gondolkozott el azon, hogy miért ne lehetne ugyanezzel a módszerrel az angolt is idegen nyelvként anyanyelvi módszerrel tanítani a gyermekeknek. Jelenleg világszerte több mint harminc országban működik Helen Doron-nyelviskola. Olyan nagy az érdeklődés, hogy most már tíz csoporttal dolgozunk. A gyermekek a városból, Torjáról, Ozsdoláról, Bereckből, Lemhényből, Kézdialmásból, Kézdiszentlélekről, Szentkatolnáról, Zágonból, Gelencéről és Albisból verbuválódtak. Egy-egy csoportban minimum négy, legtöbb nyolc gyermekkel foglalkozunk. A tanfolyam tíz hónapos, de a vakációk miatt egy évig tart. A tevékenységeken a szülők is a teremben maradhatnak. A jelentkezők zöme négy és hat év közötti. A legkisebb tanítványom kétéves volt, jómagam egyelőre csak tizenkét éves korig taníthatok, de a módszer tizennyolc éves korig terjed. Kislányunkat is ezzel a módszerrel tanítom angolra, és azt tapasztalom, hogy játékos formában, könnyedén sajátítja el az idegen nyelvet. Egy tevékenység 45–50 perces, ami arról szól, hogy csak az óra elején és végén szólalok meg magyarul, illetve románul, egész idő alatt a gyermekek csak angol szavakat, énekeket és utasításokat hallanak, nem fordítunk semmit. Azt is figyelembe kell venni, hogy heti egy órával nem lehet csodákat művelni, otthon is kell gyakorolni a szülők segítségével a rendelkezésükre álló segédanyagokból: CD, DVD és könyv.
– Csak Kézdivásárhelyen működnek Helen Doron-iskolák?
– Most próbálkozunk Sepsiszentgyörgyön is beindítani a nyelviskolát, már tartottunk ingyenórákat, és a közelmúltban az első két csoportot is beindítottuk, ahol még vannak szabad helyek, várjuk a jelentkezőket. A megyeközpontban kedden tartjuk a nyelvórákat.