Törvénytervezet készülRendeznék a valutahitelesek sorsát

2014. november 5., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

A valutahitelt felvett személyek helyzetét szeretné rendezni az RMDSZ, hamarosan törvénytervezetet terjesztenek a parlament elé, amelynek értelmében a kölcsönt igénylő polgárok, az állam és a bank osztozna az árfolyam alakulása okozta veszteségeken – jelentette be Antal Árpád, a sepsiszentgyörgyi szervezet elnöke.
 

Ma Romániában az árfolyam-alakulás miatti veszteség teljes összegét a lakosság nyakába varrják, és ez nem helyes – véli Antal. Magyarországi bankok képviselőivel is tárgyalt, és elismerték: nem volt tisztességes a pénzintézetek eljárása. Az RMDSZ-es javaslat értelmében 2015. július 1-jéig minden valutában felvett hitelt át kell számolni a kölcsön megítélése pillanatában létező árfolyamra, és ki kell számítani, hogy az azóta eltelt időszakban mennyivel fizetett többet az ügyfél, mintha lejben kérte volna a hitelt. Az így megállapított összeget – azaz veszteséget – három részre osztanák, 30 százalékát a hitelt felvevő állampolgár állná, 30 százalékot az állam, mert az szabályozta a Román Nemzeti Bankon keresztül a hitelezést, és felelős, amiért azoknak is adtak valutahitelt, akik nem abban a pénznemben kapták jövedelmüket. A veszteségből 40 százalékot vállalnának a bankok, az ő felelősségük sem csekély, nem számoltak az árfolyamkockázattal, nem biztosították a valutahitelek átszámolását lejbe.
Antal Árpád szerint muszáj lépnie az államnak, mert ha nem teszi, összeomolhat az ingatlanpiac. A bankoknak is érdekük az intézkedés, hisz a hitelek ga­ranciája­ként lekötött ingatlanok értéke már nem fedezi a felvett összeget, egyre többen nem tudnak fizetni, ott maradnak pénz nélkül, rengeteg lakással. Antal érvelése szerint a hitel nélküli állampolgároknak is érdekük, hogy adólejeikből segítsék a kölcsönt felvevőket, hisz az ő ingatlanjaik értéke is csökken, ha több tízezer lakás kerül piacra. Antal szerint az intézkedés sok százezer családot érintene, és tavasszal, a téli kilakoltatási moratórium után fizetésképtelenség miatt rengetegen kerülnének utcára, ez pedig szociális gondok sokaságát zúdítaná a polgármesteri hivatalok és az állam nyakába.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 175
szavazógép
2014-11-05: Pénz, piac, vállalkozás - Demeter Virág Katalin:

Díjazzák az egyéni vállalkozókat (Szolgáltatásban tevékenykednek a legtöbben)

Országszinten is egyedülálló kezdeményezésként tavalyi eredményeik alapján rangsorolta a háromszéki egyéni vállalkozókat, azaz az engedélyezett magánszemélyeket a megyei kereskedelmi és iparkamara. A háromszéki egyéni vállalkozók 2013-ban 96,5 millió lejes összforgalmat valósítottak meg, nyereségük pedig mintegy harmincmillió lejt tett ki.
 
2014-11-05: Pénz, piac, vállalkozás - Ferencz Csaba:

Hírlugas

Mélyponton az alapkamat
Három százalékról 2,75 százalékra csökkentette tegnap az alapkamatot a román jegybank. Módosította ugyanakkor a bankok valutatartalékának alsó küszöbét, a passzívum után 16 helyett 14 százalékos tartalékot kell képezni. A lejtartalék 10 százalékos szinten marad. Ezzel kevesebb, mint három hónap alatt háromszor hajtott végre kamatvágást a jegybank.