Bemutató az M StúdióbanLorca nyomasztó világa

2014. november 8., szombat, Kultúra

Meddig fokozható a tragikus karakter nyomasztó, az őrület határát közelítő világa a színpadon? Gyengíti vagy erősíti egymást az önmagukban is elegendő kifejezőeszközzel rendelkező műfajok, jel- és nyelvrendszerek ötvözése? Bevezet és elragad vagy éppen taszít, kirekeszt az emberi megtöretés ennyi­re sokszínű bemutatása? Milyen mértékig tud együttműködni egy előadáson belül a racionális megközelítést (is) feltételező, ám a végsőkig töredezett történetiség az erős érzelmi ha­tásokkal?

  • Fotó: Barabás Zsolt
    Fotó: Barabás Zsolt

Ilyen és ehhez hasonló kérdések kavarogtak a sepsiszentgyörgyi M Stúdió legújabb, Federico García Lorca-adaptációjának bemutatója után. A felvetődő kérdések mindenképpen azt sugallják, hogy izgalmas, a nézőt megérintő előadás született. S ha a színészek hihetetlen energiákat megmozgató játékát (a belső vívódások megélését követelő tánctól az akrobatikáig fokozott mozgáselemek mellett a drámai szövegek hiteles közvetítése, sőt, az ének, a hanghatás is feladatuk volt), a díszlet és jelmez szuggesztivitását (a földdel elfödésig teleszórt, vérvörös homokozó, a fokozatosan bepiszkolódó fehér ruhák, a folyamatosan változó díszletet adó asztalok, székek, babák és bábuk), a látványt fokozó, sőt, időnként meghatározó fények drámaiságát idézzük vissza, a lorcai atmoszféra valósággal elöntötte a stúdiótermet. Az „érzelmek összegubancolódott hálója” – ahogy a produkciót beharangozó ismertetőben olvashatjuk a szándékot – azonban nem áll össze. A két drámát idéző történetfoszlányok, az abból inspirálódó mozgásfolyamok, na meg a kortárs opera szintén csak részleteiben bevágott zenei világa valamiért nem válik  kerek egésszé. Minden bizonnyal az önmagukban is élő műfajok halmozása teszi már-már átláthatatlanná e hálót, a két Lorca-darab – a Vérnász és a Yerma – részleteinek váltakozása, a kettős szereposztás pedig csak fokozza a befogadás nehézségeit. A produkció műfajilag talán a (tánc)balladához áll a legközelebb, ám hiányzik belőle az egységbe fogó erő, nem a letisztult formák, sokkal inkább a kifejezésmódok kavalkádja uralja.
És mégis, olvassuk el (ismét) a két drámát, pillantsunk bele a spanyol szerző életútjába, hallgassunk bele Golijov operájába, és üljünk be újra az M Stúdió előadására. Mert ami első látásra is ennyi kérdést vet fel, az csakis a műfajokat átlépő kísérletezés útját jelzi, amely – megszokhattuk már – legfiatalabb művészeti együttesünk sajátja.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 452
szavazógép
2014-11-08: Kiscimbora - :

Alekszej Tolsztoj: Márton lúdja

Egy szegény parasztnak nem volt kenyere. Elhatározta, hogy kérni fog az uraságtól. Épp Márton napja volt, s hogy ne menjen üres kézzel, megfogta egyetlen libájukat, a feleségével megsüttette, s vitte.
– Köszönöm, jóember – mondta az uraság –, csak azt nem tudom, hogy osztozzunk meg rajta. Feleségem, két fiam és két lányom van. Hogy osszuk el úgy a libát, hogy egyik se sértődjék meg?
2014-11-08: Kultúra - Albert Ernő:

Az utolsó kikötőben (Könyvespolc)

A napokban jelent meg Czegő Zoltán új könyve, Az utolsó kikötőben című, amely válogatott prózai írásait tartalmazza. E kötete sorban a tizennyolcadik, közöttük majdnem ezeroldalas nagyre­gé­nye, a Medrében él, és más prózai írások mellett a versek, amelyek költői indulását jelezték.