Jövő szeptemberig haladékot kapott Nagy-Britannia 2,1 milliárd eurós EU-hátralékának idén december elsején esedékes befizetésére – derül ki a pénzügyminiszterek tanácskozását követően kiadott nyilatkozatból.
A közlemény nem nevesíti az Egyesült Királyságot, sőt, kiemeli, hogy a döntés nem tesz különbséget a tagországok között, így a lehetőség minden tagállam számára adott, ha kivételesen sok pénzt kell befizetniük az uniós büdzsébe. Tény azonban, hogy a legtöbb pénzt, 2,1 milliárd eurót az Egyesült Királyságnak kell befizetnie az uniós kasszába.
George Osborne brit pénzügyminiszter a tanácskozás után arról beszélt, hogy végül országa csak az összeg felét fogja befizetni, két részletben, jövő júliusban és szeptemberben. Uniós források viszont rámutattak, hogy Osborne összemossa az összeget a briteknek a nyolcvanas évek óta hagyományosan járó visszatérítéssel, amelyet még Margaret Thatcher korábbi konzervatív brit kormányfő alkudott ki Nagy-Britanniának. A befizetendő összeg változatlan – közölte egy neve mellőzését kérő tisztviselő. Bizottsági tisztviselők viszont elképzelhetőnek tartották, hogy jövőre, a 2016-os költségvetési tárgyalásokon visszatérjenek erre. Krisztalina Gerogieva, az Európai Bizottság költségvetési ügyekért felelős alelnöke úgy értékelte, hogy Osborne állítása „tényszerűen igaz”. Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter viszont arra a kérdésre, hogy valóban csökken-e a britek által befizetendő összeg, azt felelte: erről nem volt szó a megbeszéléseken. Jeroen Dijsselbloem holland pénzügyminiszter pedig úgy fogalmazott, hogy a visszatérítés nagyon hosszú ideje jár már az Egyesült Királyságnak, azon túlmenő, újabb engedményt viszont most nem kapott.