A kovásznai városi tanács RMDSZ-es képviselői, Gazda István alpolgármester, valamint Bodó Lajos és Tatár Márta megyei tanácstagok beszámoltak a választmánynak 2004 óta végzett önkormányzati tevékenységükről. A választmány egyöntetűen elfogadta a beszámolókat. Ezt követően a választottak közel nyolcvanfős küldöttgyűlés előtt megismételték a jelentéstételt.
A tanügyi, kulturális, egészségügyi, szociális és sportügyekkel foglalkozó bizottság nevében Butyka Gyula és Thiesz János számolt be. Elmondták: mivel Butyka az 1-es számú napközi otthon, Thiesz pedig a Kőrösi Csoma Sándor Iskolaközpont vezetőtanácsának kinevezett tagja, mindkettejük fő célja a tömbházak földszintjén működő óvodák elköltöztetése volt. Ez szociális szempontból is fontos lett volna, hiszen az így felszabadult lakrészek kiadók, eladhatók. Ennek érdekében támogatták egy terület megvásárlását, ahová kormánypénzből próbálják felépíteni az új óvodaközpontot. Közbenjártak a Boldog Apor Vilmos Gyermekközpont élelmiszergondjainak megoldásáért, sikerült elérniük, hogy az intézmény ingyen kapjon tűzifát az önkormányzattól. Számos esetben támogatták a Kőrösi-iskolaközpont pénzügyi kéréseit a bentlakás felújítására, az iskola épületének vihar által megrongált tetőszerkezete kijavítására. Az oktatásitelep-programot nem tudták véglegesíteni, amint elhangzott, azért, mert a környéken lakó romák elköltöztetését nem sikerült megoldaniuk.
Kulturális téren kivették részüket nemzeti ünnepeink megtartásában, a Kőrösi Csoma Sándor-napok és a városnapok megszervezésében, az iskola kulturális csoportjainak támogatásában stb. Thiesz János ötletgazdája volt egy városi múzeum létrehozásának, a tanács erre vonatkozó határozatot is elfogadott, de nem lehetett a tervet megvalósítani, mivel az épületet jelenleg is három szociálisan rászoruló bérli.
Ugyanakkor két családot szociális lakáshoz juttattak, ezért a polgármester beperelte a tanácsot, és az igazságszolgáltatás utóbbinak adott igazat.
A pénzügyi bizottság nevében ifj. Csikós Tibor ismertette, hogy a szűkös anyagi keretek függvényében támogatták a városi kórház fenntartását, a víz- és csatornarendszer bővítésére tett lépéseket, a szelektív szemétgyűjtés bevezetését, ami hamarosan elindul, ugyanis két új szemeteskocsit és háromszáz konténert kap a város.
Az útjavításnál nem érték el a várt eredményt, hiszen sohasem volt elegendő pénz, csak foltozásra. Kádár Gyula, a tanács RMDSZ-frakciójának vezetője úgy értékelte: akárcsak négy évvel ezelőtt, ,,nem lehetek, nem lehetünk elégedettek". A helyi RMDSZ szempontjából a 2004-es választások eredménye nem mondható ideálisnak — vélte Kádár, és hozzátette: annak ellenére, hogy a tanácsi mandátumok többségét megszerezték, a végrehajtás eszköze, a polgármesteri hatáskör kicsúszott a kezükből. Fontosnak tartotta azonban, hogy az elmúlt időszakban egy adott témával kapcsolatosan közös véleményt, álláspontot tudtak kialakítani, így érvényesíteni tudták politikai erejüket. Kádár megállapította azt is, hogy a kommunikálás terén rosszul állnak. Nem annyira a belső, mint a kifelé való kommunikálás volt a gyenge oldaluk, s a hiányos kapcsolattartás vezetett oda, hogy a helyi RMDSZ külső megítélése sokkal rosszabb, mint amilyennek lennie kellene.
Rákosi József, a mezőgazdasági szakbizottság elnöke elmondta: a polgármesteri hivatal alkalmazottaival kidolgozta a mezőgazdasági területek adózási zónáit, figyelembe véve a dűlők közelségét és minőségét, a legkevesebb területet sorolván a magasabb adózási csoportba. Többször szót emelt a mezei utak feljavítása mellett, ami 2007-ben sikerült is, annak ellenére, hogy néhányszor a polgármester ellenszegülésébe ütközött, akárcsak a mezei őrség megszervezésénél, amit viszont a mai napig nem sikerült felállítani.
a mezőgazdasági szakbizottság elnöke elmondta: a polgármesteri hivatal alkalmazottaival kidolgozta a mezőgazdasági területek adózási zónáit, figyelembe véve a dűlők közelségét és minőségét, a legkevesebb területet sorolván a magasabb adózási csoportba. Többször szót emelt a mezei utak feljavítása mellett, ami 2007-ben sikerült is, annak ellenére, hogy néhányszor a polgármester ellenszegülésébe ütközött, akárcsak a mezei őrség megszervezésénél, amit viszont a mai napig nem sikerült felállítani.Gazda István alpolgármester elmondta: három nagy tevékenységi terület tartozik feladatköréhez. A város- és területrendezési, beruházási, építkezési és a turisztikai területek adminisztrálási tevékenységét irányító iroda végig létszámhiánnyal küszködött, három alkalmazott helyett egyetlen szakember, Rákosi Áron végzi a munkát. A városgazdálkodási, szállítási és fogyasztóvédelmi irodán szintén három alkalmazottra méretezett munkát egy személy, esetenként egy-két helyettes végezte. Volt időszak, hogy mind a három állás betöltetlenül állt. A két irodában hat alkalmazott helyett 2008 januárjáig két, legtöbb három szakember végezte a munkát. E két tevékenységi területen a létszámhiányon kívül a közel tízéves általános városrendezési terv elavultsága és az általános városfejlesztési stratégia hiánya hátráltatta a munkát. A Piliske utca felújításán kívül csak kisebb javítások történtek. A kevés pénzből nem jutott mindenre, az utak állapota siralmas. A városi utcák aszfaltburkolatában megjelent gödröket minden évben eltüntették, de a következő esztendőben újabb és nagyobb gödrök támadtak. Csak a parkosítás, a cserjék és virágok ültetése hozott némi színfoltot a városképbe.
alpolgármester elmondta: három nagy tevékenységi terület tartozik feladatköréhez. A város- és területrendezési, beruházási, építkezési és a turisztikai területek adminisztrálási tevékenységét irányító iroda végig létszámhiánnyal küszködött, három alkalmazott helyett egyetlen szakember, végzi a munkát. A városgazdálkodási, szállítási és fogyasztóvédelmi irodán szintén három alkalmazottra méretezett munkát egy személy, esetenként egy-két helyettes végezte. Volt időszak, hogy mind a három állás betöltetlenül állt. A két irodában hat alkalmazott helyett 2008 januárjáig két, legtöbb három szakember végezte a munkát. E két tevékenységi területen a létszámhiányon kívül a közel tízéves általános városrendezési terv elavultsága és az általános városfejlesztési stratégia hiánya hátráltatta a munkát. A Piliske utca felújításán kívül csak kisebb javítások történtek. A kevés pénzből nem jutott mindenre, az utak állapota siralmas. A városi utcák aszfaltburkolatában megjelent gödröket minden évben eltüntették, de a következő esztendőben újabb és nagyobb gödrök támadtak. Csak a parkosítás, a cserjék és virágok ültetése hozott némi színfoltot a városképbe.— Minden felmerülő napszámosmunkát a közel száztíz szociális segélyben részesülővel végeztettünk el. Az ő foglalkoztatásuk, felügyeletük, elvégzett munkájuk ellenőrzése mind rám hárult. Nem sikerült a városgazdálkodáshoz alkalmazni senkit, és az a személy, akit ideiglenesen áthelyeztek, nyugdíjaztatta magát. Több mint száz embert foglalkoztatni, főleg ha többségükben romák, nagyon nehéz. Nincs munkafegyelem, teljesítmény. A 76-os kormányhatározattal alkalmazott és általam a romák felügyeletére kinevezett csoportfelelősöket a polgármester lassan leépítette... A polgármester nem mindig engedte kivitelezni azt, amit előzőleg megbeszéltünk. Például a Virágok, a Cserépgyár és a Petőfi utcán átfolyik a talajvíz az úttesten. Kiásattam a sáncot, és amikor az átereszhez szükséges csöveket meg kellett vásárolni, a polgármester nem hagyta jóvá. Télen felfagyott mind a három utca. Az utcai világítás munkálataira általam nagy nehezen megszerzett emelődarus kocsit elküldte, mert ő nem tudott róla — mondta az alpolgármester, hozzáfűzve: Itt bárki csak annyit tehet, amennyit a polgármester megenged. Többször hirdettek versenyvizsgát a betöltetlen állások elfoglalására, de végül nem vettek fel senkit. Hét beosztott helyett harmadmagammal végeztük a hivatali tevékenységet. Úgy látom, a hivatalból a jól képzett szakemberek kilépését a polgármester provokálta ki. Az újonnan érkezők még kezdők. Sokat vitáztam a polgármesterrel azért is, hogy az alkalmazottaknak munkájuk szerint adjon nagyobb fizetést. Nem teszi. Az állandó létszámhiány miatt egyes alkalmazottak túlterheltek. A jegyzőnő és a polgármester közti megromlott munkaviszony állandó ellenségeskedést szül, melynek a beosztottak isszák meg a levét. Nincs nyugodt munkalégkör a hivatalban — summázta Gazda.
Bár az RMDSZ állóurnás előválasztására a jelölési időszak még nem zárult le, a beszámoló után Gazda István és Lőrincz Zsigmond arról biztosította egymást: függetlenül, hogy az előválasztásokon kettejük közül ki veszít, arra fogja buzdítani választóit, hogy a hivatalos választásokon szavazzanak az RMDSZ jelöltjére.