A magyar fejlesztésű, mobillehallgatás ellen védő CryptTalk a magánfelhasználók számára is elérhetővé vált. Az iPhone- és iPad-tulajdonosok egy hónapon át ingyen kipróbálhatják.
Az Edward Snowden, az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) informatikusa által tavaly kirobbantott lehallgatási és adatgyűjtési botrány óta felértékelődött a személyes adatok védelme. A tény, hogy a titkosszolgálatok a legnagyobb IT-vállalatok technológiáit kihasználva kémkednek a felhasználók után, sokakat cselekvésre késztetett.
A magyar fejlesztésű, mobillehallgatás ellen védő CryptTalk a teljes kommunikáció: a telefonbeszélgetések és a szöveges üzenetek védelmét biztosítja. A fejlesztő Arenim Technologies november 6-án a magánfelhasználók számára is elérhetővé tette a korábban csak üzleti ügyfeleknek kínált szolgáltatást.
Bárki ingyenesen letöltheti az alkalmazást az App Store boltjából, és egy hónapon át kötelezettség nélkül kipróbálhatja. Ezt követően dönthetünk róla, hogy havi 9,99 dolláros havi díj fejében megújítjuk az előfizetést, vagy „passzív módban” használjuk tovább. Utóbbi azt jelenti, hogy az előfizetéssel bíró felhasználók által kezdeményezett védett hívásokat továbbra is ingyen fogadjuk.
A felhasználók kommunikációját maguk a rendszer fejlesztői se tudják visszafejteni, így egy hackertámadás esetén a CryptTalk-rendszer forráskódjának és terveinek megszerzése sem jelent veszélyt adatainkra. A megoldás használatához csak internetkapcsolatra és egy iPhone vagy iPad készülékre van szükség. A sikerességtől függően más mobilszoftverekre is kifejlesztik az appot, a következő változat Windows Phone alatt lesz elérhető.
„A CryptTalk megjelenése a fogyasztói piacon nemcsak az alkalmazás, de a mobilbiztonság szempontjából is komoly előrelépés. Az a tény, hogy a CryptTalk által nyújtott védelmet mostantól a letöltést és egy e-mailes regisztrációt követően bárki azonnal kihasználhatja, jelentős változást hozhat a személyes adatvédelem területén” – mondta Kun Szabolcs, az Arenim Technologies vezérigazgatója.
A Kun Szabolcs és Megyeri Attila által alapított Arenim Technologies egyébként magyar start-upként indult, mára stockholmi operációs és budapesti fejlesztő központtal működő nemzetközi IT-vállalattá vált. Az Arenim távközlési és IT-biztonsági megoldásait világszerte alkalmazzák, a védett hívások száma már 2012-re elérte a 100 milliót. Az Arenim és a CryptTalk számos díjat bezsebelt, az Informatikai Biztonság Napján 2014 leginnovatívabb megoldása lett. (Origo.hu)