Magyar adásunk és a politikum

2014. november 28., péntek, Nyílttér

Az 1989. decemberi események után a Szabad Román Televízió csupán ideig-óráig működött szabadon, ezen belül hosszabb ideig a magyar adás. Előbbit a hatalom ellenőrizte, utóbbi tartalmába a hazai magyar politikum szólt bele. Ez nem újdonság, de a Román Televízió magyar adásának 45 éves születésnapi ünnepségén Sepsiszentgyör­gyön a Székely Mikó Kollé­gium konferenciatermében érdekes dolgok hangzottak el.

Miután a román adás teljesen a hatalom ellenőrzése alatt állt, a magyar adásból értesülhettek a nézők sok olyan eseményről, amelyről a román kollégák hallgattak. A magyar adás kényes kérdéseket is felvetett, mint például Marosvásá­rhely fekete márciusa. A vasárnapi sepsiszentgyörgyi rendezvényen néhány riportból bejátszottak részleteket. Tó­falvi Zoltán anyagából kiderült, az 1990. márciusi események a köztudottnál korábban, március 9-én kezdődtek a Maros­vá­sárhelyi Orvosi és Gyógy­szerészeti Egyetem ma­gyar hallgatói és a velük szolidarizálók néma ülősztrájkjával, mellyel a magyar nyelvű oktatásért tüntettek. Koczka György az összevert Mihăilă Cofariuval készített interjújából fény derült arra, hogy az ortodox pópa a vasárnapi istentiszteleten már felkészítette a Görgény-völgyi románokat, hogy a következő napok valamelyikén, amikor megszólalnak a harangok és a tanács épületén búg a sziréna, gyülekezzenek, mert viszik őket Marosvásárhelyre rendet teremteni. A meg­büntetett Cse­resz­nyés Pállal Galbács Pál készített börtönriportot. Az is adásba került. Viszont a maros­vá­sár­helyi eseményekről Si­monffy Katalin által készített tényfeltáró riportnak tíz évet kellett várnia, amíg bemutathatták. Ha az idejében lement volna, minden bizonnyal nem azt kürtöli világgá az eseményeket kivizsgáló parlamenti bizottság, hogy egyaránt vétkesek a románok és magyarok is, mondotta a szerkesztő. Elhangzott, Ve­res­tóy Attila szenátor állíttatta le a riport közlését.
A magyar szerkesztőség kez­detben maga döntött az alkalmazásokról. Ám 2000-ben, amikor előléptetésről volt szó, a szerkesztőséget meg sem kérdezték, a tévétársaság igazgatótanácsának ma­gyar küldöt­te (a vezetőtanácsba a parlamenti pártok delegálnak tagokat – szerk. megj.) szervezte meg a vizsgát, s a bizottságban egyetlen kolléga sem kapott he­lyet. Egy magyar bizottsági tag érdeklődött, miben is segíthet, mások csak akkor mél­tóztattak a tizenegyedik eme­leti vezetőségi irodából alá­szállni a kilencedik emeleten működő magyar szerkesztőségbe, ha külön meghívták őket.
Az ünnepségen felszólalók azt kívánták az ünneplő magyar adásnak, hogy politikai befolyás nélkül folytathassa közszolgálati hivatását.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 260
szavazógép
2014-11-27: Közélet - :

Ne tekintsék engedménynek az autonómiát (Székely Nemzeti Tanács)

A Székely Nemzeti Tanács (SZNT) vezetői azt szorgalmazták az ENSZ Emberi Jogi Ta­nácsának Genfben zajló kisebbségi fórumán, hogy a nemzetközi közösség ne tekintse a konfliktusokat lezáró engedménynek a kisebbségi autonómiaformákat.
2014-11-28: Nyílttér - :

Pentaktív hatodszor

A Romániai Magyar Cserkészszövetség egyik legnépszerűbb országos rendezvénye a Pentaktív, amelyet idén november 21. és 23. között szerveztek meg Nagyenyeden.