ERDÉLYI ADOMÁNY KÁRPÁTALJÁRA. Több mint 34 ezer euró gyűlt össze a kárpátaljai reformátusok támogatására az Erdélyi Református Egyházkerület tizenöt egyházmegyéjében.
A egyházkerület vezetősége szeptemberben küldte ki a gyűjtésre vonatkozó felhívását, miután a Kárpátaljai Református Egyház a politikai instabilitás és az országban uralkodó háborús körülmények miatt azt kérte a magyar református testvér-egyházkerületektől, hogy segítsenek a téli fűtésgondok megoldásában. A támogatásból a Kárpátalján működő magyar intézmények számára vásárolnak kazánokat és tűzifát, hogy a tél folyamán zavartalanul folytathassák tevékenységüket. (MTI)
DRÁGÁN TANKOLUNK. A vásárlóerőhöz képest Romániában jegyzik az egyik legmagasabb üzemanyagárat, míg az abszolút értéket figyelembe véve az ország a huszonkilencedik helyen áll – tájékoztatott a Bloomberg hírügynökség felméréséről a Krónika. Egy gallon – csaknem 4 liter – benzin Romániában 4,92 euróba kerül (literenként 1,3 euró), míg a napi átlagjövedelem 22,5 euró, vagyis napi négy liter üzemanyagra egy állampolgár a bevétele 22 százalékát költi, egy liter esetében pedig az arány 5,82 százalék. A vizsgált államok közül a benzin Norvégiában a legdrágább (1,96 euró/liter), ezt követi Törökország (1,79 euró) és Hongkong (1,72 euró). Romániához képest Horvátországban (1,31 euró), Csehországban (1,33 euró), Görögországban (1,5 euró), Szlovákiában és Szlovéniában (1,42 euró) magasabb az üzemanyag ára, ezzel szemben Litvániában (1,29 euró), Chilében (1,26 euró) és Észtországban (1,21 euró) olcsóbb.
ADÓLOTTÓ INDUL. Elektronikus naplóval kell ellátniuk a cégeknek pénztárgépeiket, a rendszer pedig összeköttetésben lesz az adóhatóság nyilvántartásával – az erre vonatkozó tervezetről Ioana Petrescu számolt be. Az intézkedés célja az adócsalás csökkentése. A pénzügyminiszter szerint Románia az egyetlen európai ország, ahol még papíralapú kasszaszalagok alapján ellenőrzik, adtak-e nyugtát a kereskedők. Az elektronikus regiszter beszerzésére másfél év a határidő, a nagyobb cégeknek kevesebb, a kis- és középvállalkozásoknak több idejük lesz az átállásra. Ugyanakkor adólottó elindítását is tervezi a kormány: akik vásárláskor nyugtát kérnek, regisztrálhatják egy online rendszerben, és minden hónapban pénznyereményekkel gazdagodhatnak. (Transindex)
ÜNNEP JANUÁRBAN IS. Újabb szabadnapról döntött a képviselőház, elfogadta a január 24-ét hivatalos munkaszüneti nappá nyilvánító tervezetet. A román fejedelemségek egyesülésének napján a helyi hatóságok kulturális programokat szervezhetnek, illetve támogathatnak. Az újabb munkaszüneti nap mellett 276 honatya voksolt. (Ziare.com)