Nőnapi apróságok

2008. március 8., szombat, Közélet
Miközben hallani vélem a nőnapi pezsgőbontás sorozatszerű pukkanásait, boros, meggylikőrös, netán unikumos poharak koccanását...

— mert, miként jól tudjuk, a nőnap nem csak arra kitűnő alkalom, hogy az erősnek tartott férfinépség rózsával és bonbonnal lepje meg szeretett, tisztelt, kívánt hölgyek végeláthatatlan seregét, hanem, miként tehát igen jól tudjuk, e nap arra is elmulaszthatatlan lehetőség, hogy a virágot, emlékkannát és mobiltelefont vásároló ajándékozó urak egy-egy ünneplésbe belefeledkező markáns képviselője felöntsön a garatra, hogy ne mondjam, nagyon felöntsön a garatra ―, fülemben tehát a poharak örök csengettyűhangjával arra gondolok, miként lehetséges, hogy az örökösen a figyelmességre vágyó s a figyelem középpontjában álló gyengébbik nem elszántabb matrónái nem szerveznek valamiféle nemzetközi tiltakozási hullámot, nem emelik fel szavukat vagy legalább szúrós tekintetüket az elérzékenyülést mímelő, ám valójában csak az alkalmat galádul megragadó elvetemült férfinépség ellen, kiknek a nőiesség oltárán is csak a misebor jut eszükbe.

Szó, ami szó, akár lesüthetnénk fejünket, s bár egyszer magunkba szállhatnánk: hát így kell ennek most már mindig történnie?

Csakhogy az ünneplő férfinépség mentségére jöjjön egy apróság, ami éppen a napokban került nyilvánosságra. Kiderült ugyanis, hogy Háromszéken az özvegyi segélyt kérvényezők több mint 99 ― igen, jól olvassák: kilencvenkilenc! ― százaléka asszony, magyarán, a házasságban élő nők többet élnek, mint férjeik. Természetesen, hölgyeim, már csak a lovagiasság okán sem mondható, hogy ennek másképp kellene lennie, de e továbbgondolásra mindenképp ösztönző statisztika mégiscsak az ünneplő férfisereg mentségére szolgál, melynek pragmatikus képviselőibe láthatóan genetikailag be van kódolva, hogy amit ma megtehetnek, azt a világért sem halaszthatják holnapra. Végtére is, bölcs gondolat. Úgyhogy nőnap apropóján, kívánjunk éltető hölgyeinknek tavaszi csokrokra ámuló, csillogó tekintetet, s gyöngéd megértést az őket mindörökké ünneplő férfinépség megértésre szoruló képviselői irányába. Mert íme, a számok is feketén-fehéren mutatják, amúgy is kevesebbet örülhetnek mindannak, mit az élettől és párjuktól kaphatnak.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 503
szavazógép
2008-03-08: Közélet - Mózes László:

Nagyrészt asszonyok kérik (Özvegyi segély)

Az év első két hónapjában közel kétezer-ötszáz háromszéki idős ember kérte a megyei nyugdíjpénztárban a túlélő házastársnak folyósítható havi segélyt. Az igénylők nagy többsége nő, mindössze tizenhat férfi.
2008-03-08: Közélet - Váry O. Péter:

Születésnap kis késéssel (Hatvanéves a Tamási Áron Színház)

Nem idén tartja hatvanadik születésnapját a Tamási Áron Színház, de az ünnep még belefér a társulat hatvanadik évadába. Eredetileg a teátrum alapításának hat évtizedes évfordulóját fesztivállal ünnepelte volna idén ősszel, elképzeléseik szerint különleges színházi seregszemlét alapítottak volna: a legjobb hazai, magyar, cseh, lengyel előadásokat, illetve minden alkalommal egy-egy neves nyugat-európai társulatot elhozva.