Nem oldják fel a felügyeletet
Nem hagyta jóvá tegnap a legfelsőbb bíróság, hogy az úgynevezett stratégiai privatizációk perének vádlottjai esetében megszűnjön a bírósági felügyelet.
A kérelmet a vádlottak – köztük Nagy Zsolt volt távközlési miniszter – védői terjesztették be arra hivatkozva, hogy az alkotmánybíróság korábban már az alaptörvénybe ütközőnek minősítette a büntető perrendtartás bírósági felügyeletre vonatkozó előírásait, mivel azok meghatározatlan időt írtak elő a büntetőintézkedés fenntartására. Noha a legfelsőbb ötfős bírói testület végül megalapozatlannak minősítette a védők kérelmét, ketten tagjai közül különvéleményt fogalmaztak meg. Eszerint egyetértettek a bírósági felügyelet feloldásával. A kormány egyébként várhatóan sürgősségi rendeletben módosítja majd a vonatkozó perrendtartási előírásokat annak érdekében, hogy azok megfeleljenek az alkotmányossági elvárásoknak.
Külföldet tájékoztatják a jogsértésekről
A Mikó Imre Jogvédő Szolgálat Háromszéki Szervezete angol nyelvű hírlevelet indított annak érdekében, hogy felhívja a nemzetközi közvélemény figyelmét a székelyföldi, erdélyi magyarság által elszenvedett diszkriminációra és különböző jogtiprásokra. Erről tegnap a szervezet képviselői számoltak be írásban. A hírlevél célja az, hogy rendszeresen tudósítsák a romániai és magyarországi nagykövetségek munkatársait, a különféle emberi jogi szervezeteket, valamint külföldi politikai pártok képviselőit azokról a visszaélésekről és jogtiprásokról, melyeket az erdélyi magyarsággal szemben követnek el. E heti hírlevelükben a Mikó-ügyben tapasztalt visszásságokra, valamint neonáci csoportok december elsejei sepsiszentgyörgyi randalírozására hívják fel a figyelmet. Utóbbiak alatt – noha a nevet nem írták le – az immár harmadik alkalommal felvonult Új Jobboldal nevű szervezet tagjait értik, akik szerintük a prefektúra és az ortodox egyház segítségével évek óta a helyi magyar közösséget zaklatják Románia nemzeti ünnepén agresszív, szélsőséges és idegengyűlölő szólamokkal.
Házi őrizetben marad Ördög Loránd
Nem adott helyet tegnap az Országos Korrupcióellenes Ügyészség Ördög Loránd András sepsiszentgyörgyi bíró harmincnapos őrizetbe vételére vonatkozó kérésének a Legfelső Semmítő- és Ítélőszék. Mint azt jeleztük, az ügyészek a perirat hétfői továbbítása alkalmából kérték a legfelsőbb bíróságtól, hogy a december 4-én jóváhagyott házi őrizetet módosítsák őrizetbe vételre, mivel a bizonyítékok alapján Ördög alaposan gyanúsítható mind súlyos következményekkel járó hivatali visszaéléssel, mind csúszópénz elfogadásával. A sepsiszentgyörgyi törvényszék bírója az ügyészek állítása szerint egy rendben csúszópénzt fogadott el Ioan Adam képviselőtől – aki akkor még ügyvédként tevékenykedett –, illetve egy másik alkalommal további 50 ezer eurót kért ugyancsak a honatyától, amire ígéretet is kapott. Az összegek fejében Ördög másik két bírótársával kedvező ítéletet hozott egy Bákó megyei több ezer hektáros erdőterület visszaszolgáltatási ügyében, tetemes kárt okozva ezzel az állami erdészeti vállalatnak.
Nem a levélben szavazásra
Elsöprő többséggel utasította el tegnap a képviselőház a külföldön élő román állampolgárok levélben történő szavazását lehetővé tevő törvénytervezetet, melyet Eugen Tomac, a Népi Mozgalom Párt színeiben mandátumot nyert honatya nyújtott be három párttársával közösen. A tervezet, melyet korábban már a szenátus is elutasított, 203 ellenszavazattal bukott el a parlament alsóházában – amely a döntő fórum ebben az esetben –, olyan körülmények között, hogy mindössze nyolc támogató szavazatot kapott, illetve 83 képviselő tartózkodott. A honatyák közül ráadásul egy sem tartotta érdemesnek egyáltalán hozzászólni a vitára bocsátott tervezethez. A tervezet szerint a levélben történő szavazás lehetősége a parlamenti, az államfő- és az EP-választások esetében is érvényes lenne. A képviselőház jogi és közigazgatási bizottságának tagjai egyébként úgy értékelték, az ilyen jellegű voksolás túl sok veszélyt hordoz a választás tisztaságára nézve.
Az MTI és a Mediafax híreinek felhasználásával szerkesztette: Nagy D. István