Az elmaradt órák miattAggódnak a középajtai szülők

2014. december 11., csütörtök, Nyílttér

Hét, gyermeke iskolai előmeneteléért aggódó középajtai édesanya emelt kifogást a középajtai Benkő József Gimnázium (fotó) angol szakos tanárnője, időközben a köz­ségi iskolaközpont, a Kriza János Általános Iskola igazgatójává kinevezett Gazdag Katalin ellen.

Mint egybehangzóan állítják, a tanárnő a tanév kezdete óta eltelt közel három hónapban talán tíz órát, ha megtartott, emiatt továbbtanulni szándékozó gyermekeik hátrányba kerültek. Beadványt juttattak el a nagyajtai polgármesteri hivatalhoz és a megyei tanfelügyelőséghez is, s kérték az ügy kivizsgálását. Gazdag Katalin elismeri: tényleg maradtak el órák új megbízatása ügyintézési feladatai miatt, de ígéri, mindent bepótolnak a második félévben. Keresztély Irma megyei főtanfelügyelő elmondta, bár az igazgatói tisztség ellátása nem mentesít az órák megtartása alól, de megérti, hogy az átmeneti időszakban nem működött minden olajozottan. Mint ígérte, a napokban a tanfelügyelőség képviselői a helyszínen tájékozódnak.
Panaszáradat
A Benkő József Gimnáziumhoz a nagyajtai polgármesteri hivatal autója visz ki. A tanintézménybe belépve a szolgálatos diákok fogadnak, s hívják a beosztott tanárt. Berszán Margit határozottan megtiltja, hogy beljebb lépjek: Gazdag Katalin éppen az iskolaközpontban végzi feladatait, ő pedig nem tud sem szülői értekezletről, sem gyűlésről, megkér, fáradjak ki. Néhány perc múlva az iskola elé megérkezik Bódi Rozália, Kósa Tünde, Kósa Ibolya, Szőcs Ágnes, Simon Mária, Marczi Mária és Kellán Ibolya is, akik meglepődve veszik tudomásul, hogy az iskolát érintő kérdést nem lehet a tanoda falai közt megtárgyalni. Bódi Rozália azért tesz egy kísérletet, de nem jár sikerrel. Mint mondja, Berszán Margit a folyosón várta, s azt mondta, nincs mit keresnünk ott.
A kényszerhelyzetben a közeli kocsmába megyünk, ahol két asztalt összetolva kávé és tea mellett vesszük sorba a szülők kifogásait. Mint mondják, Gazdag Katalin szeptembertől, az angol szakos tanár távozását követően vette át a világnyelv oktatását, de abban sok köszönet nem volt. Legtöbbször az órát sem tartotta meg, ha mégis bement, nem a leckével foglalkozott, hanem telefonált, esetleg egyéb ügyeit intézte. Mondandóját alátámasztva az egyik szülő gyermeke szavait idézi: „a tanárnő a lila platformos telefonján” végigbeszélte az órát, Kósa Tünde pedig lánya füzetét veszi elő. „Három hónap alatt ez az öt oldal került a füzetbe, s mint láthatja, annak is egy része rajz. Hetedikben azt tanították, amit máshol ötödikben vagy még korábban. Kérdem én, hetedikben csak azt kell tudni, hogy mi található a házunkban? Ha ezt tudja, egy-két év múlva megállja a helyét a Mikóban vagy Baróton? Ha egyszer valami elmaradt, azt pótolni szinte lehetetlen” – méltatlankodik.
A szülők szerint Gazdag Katalin tanításhoz való hozzáállása nem változott a jó hírnevű nagyajtai iskola igazgatójává való kinevezését követően, a múlt héten sem szerdán, sem csütörtökön nem tartotta meg óráit. „Csütörtökön nyolctól tízig lett volna órája, de egyiket sem tartotta meg. Az egyiket állítólag elcserélte a magyar szakos kollégájával, a másik megtartására pedig férje, Gazdag Levente ment be. Jelzem, csak mondta, hogy elcserélte az órát: délután egy órával hamarabb hazaengedték a gyermekeket az iskolából” – mondotta Bódi Rozália.
A szülők csütörtökön szerettek volna személyesen is találkozni Gazdag Ka­ta­linnal. Előbb telefonon keresték, s kérték, jöjjön át Középajtára, de hiába kaptak ígéretet, miszerint hamarosan odamegy, csak nem érkezett meg a tanárnő. Az egyik szülő autójával átmentek Nagyajtára, ahol a titkárságon azt mondták nekik, azért nem ér rá az igazgatónő, mert ellenőrzés folyik az óvodánál. Orvoslatot keresve átmentek a polgármesteri hivatalba, ahol Bartha István jegyző segítségével megfogalmazták beadványukat, s iktatták az iskola titkárságán. Végül Bihari Edömér polgármester kéré­sére fogadta Gazdag Katalin a szülőket. „Amikor megkérdeztük, helyes-e, hogy fél év alatt alig néhány órát tartott meg, s gyermekeinknek nincs jegye, pökhendin csak annyit válaszolt, nem érti aggodalmunkat, mert ő minden órát megtartott, s ezt bizonyítani is tudja. Ilyen válaszra csak annyit tehettünk, hogy beadványunkat elektromos postán elküldtük a megyei tanfelügyelőségnek is, ahonnan azt a választ kaptuk, hogy megkapták, intézkednek. Várjuk az ügy kivizsgálását” – mondotta Bódi Rozália.
Bepótolják az órákat
Gazdag Katalin szerint a szülők csak részigazságokat mondtak ki, ezért nem cáfolja részletekbe menően vádjaikat. Úgy véli, kívülálló számára tényleg kevés lehet, amit a füzetben leírtak, de nem is az elméletre, hanem a beszédkészség-fejlesztésre fektette a hangsúlyt: Erasmus+ projekt részeként nemsokára Hollandiában töltenek két hetet, az ottani diákokkal pedig angol nyelven kell kapcsolatot kialakítaniuk, szükséges tehát, hogy a szófordulatokat felismerjék és alkalmazni tudják a gyakorlatban is. „Kinevezésem és a nyakamba szakadt ügyintézési feladatok miatt tényleg elmaradt néhány óra, de nem annyi, hogy ne lehessen a lemaradást behozni, s a diákok amiatt hátrányt szenvedjenek. A következő félévtől visszajön a szakos tanárnő, minden elmaradt órát bepótolunk, és minden rendjén lesz” – nyilatkozta a Kriza János Általános Iskola igazgatója.
Keresztély Irma megyei főtanfelügyelő szerint az áldatlan helyzet kialakulásához nagymértékben hozzájárult, hogy az ősz folyamán lemondott a Kriza János Általános Iskola igazgatója, Bihari Klára. Előbb iskolán belül próbáltak megoldást találni, de senki sem vállalata a feladatot, ezért az év kezdete előtt az igazgatói tisztség iránt érdeklődő, amúgy is ott tanító óvónőt, Gazdag Katalint kérték fel. Az, hogy óvodai alkalmazott volt, nem jelentett akadályt, hiszen egyetemi és menedzseri oklevéllel is rendelkezett, megfelelt tehát a feltételeknek. „Az igazgatóknak az ügyintézés mellett hetente 4–6 órát tanítaniuk kell. Indokolt esetben hiányozhatnak, de a helyettesítést mindenképp meg kell oldaniuk. Jelen esetben bonyolította a helyzetet, hogy az igazgatónő a község két faluja közt ingázott folyamatosan: feladatainak zömét Nagyajtán kellett ellátnia, az órákat viszont Középajtán megtartania. Azt javasoltam az igazgatónőnek, ha a második félévben úgyis visszajön az angol szakos tanárnő, s ő amúgy is technológiai nevelési órákat fog tartani, szervezze át órarendjét úgy, hogy Nagyajtán tartsa meg óráit. A napokban a tanfelügyelőség a helyszínen tájékozódik majd, tantestületi gyűlést is tartunk, s remélem, hamarosan normalizálódik a helyzet. Az igazgatónő azt ígérte, második félévtől rend lesz, s az elmaradt órákat bepótolják” – nyilatkozta lapunk megkeresésére Keresztély Irma.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 602
szavazógép
2014-12-11: Mi, hol, mikor? - :

Mi, hol, mikor?

Vásár
* A kézdivásárhelyi Vigadó Művelődési Ház emeleti kiállítótermében ma 17 órától a Barabás Zsombor Há­romszéki Népművészeti Egyesület szervezésében megnyitják a karácsonyi vásárt. A belépés díjtalan.
2014-12-11: Nyílttér - :

Kiállítás gyermekrajzokból

Lezárult a Vadon Egyesület által meghirdetett gyermekrajzpályázat, amelyre 1631 munkát küldtek be a megyéből. Az óvodások és kisiskolások két témakörből választhattak: Történetek az őszi erdőben és A vadász és kutyája.