Csőd fenyegeti Ukrajnát

2014. december 12., péntek, Világfigyelő

Ukrajnának a fizetésképtelenség elkerülése érdekében 2015-ben további 15 milliárd dollár nemzetközi pénzügyi segítségre van szüksége – jelentette ki Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnök tegnap a parlamentben az új kormány programját ismertetve.

„Összesen kilencmilliárd dollár hitelt kaptunk a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF), a Világbanktól és más nemzetközi pénzügyi intézményektől. 14 milliárd dollár hitelt és tartozást fizettünk vissza. A következő évben az IMF hitelprogramján felül 15 milliárd dollárra van még szükségünk” – fejtette ki. A miniszterelnök a keddi kormányülésen rendkívül fontosnak nevezte az IMF-fel való együttműködést, ugyanakkor rámutatott arra, hogy a Valutaalap hitele nem elegen­dő az ország pénzügyi, gazdasági sta­bili­tásának megteremtésére. Megismé­telte, hogy Kijev nemzetközi donorkonferenci­át szeretne összehívni további pénzügyi támogatások kieszközölése érdekében. Jacenyuk hangsúlyozta, hogy az ukrán jegybankkal együttműködésben mihamarabb lépéseket kell tenni az ukrajnai bankszektor stabilizálására, mivel a hriv­nya erőteljes elértéktelenedése következtében az infláció mértéke már megközelítette a húsz százalékot. Megerő­sí­tette a korábban nyilvánosságra került adatokat is, amelyek szerint idén az ukrán GDP hét százalékot esik vissza. Az állami költségvetés közvetlen hiánya Jacenyuk tájékoztatása szerint a nemzeti össztermék négy százalékát teszi ki. Az ország nemzetközi tartalékai a hivatalos adatok szerint december 1-jén 9,97 milliárd dollárt tettek ki, ami 20,8 százalékkal, vagyis 2,62 milliárd dollárral kevesebb a novemberinél. 2004 decembere óta nem volt ennyire kevés devizatartaléka Ukrajnának. A miniszterelnök leszögezte, hogy a tartalékok növeléséhez mindenképpen külföldi hitelt kell felvennie az országnak.
Ismételten kiemelte, hogy szükség van a jelenleg államilag dotált lakossági energia árának emelésére. A kormányzati prog­ram szerint fokozatosan emelik a lakossági energiafogyasztás árát, amely 2017-ben éri majd el a piaci szintet. Az energiaszolgáltatásra kiterjedő rezsiemelés úgy valósul meg, hogy az elkövetkező két évben fokozatosan megszüntetik azt az eddigi rendszert, amely alapján az ipari fogyasztók terhére csökkentették a lakossági fogyasztás árát. A kormány terveiben szerepel a differenciált rezsiköltség, azaz a táradalom szegényebb rétegei kedvezményekre számíthatnak. Ennek mértéke és rendszere azonban egyelőre nem ismert. A lakossági gázárat jövő év május 1-jétől 40 százalékkal, majd 2016 és 2017 májusától újabb 20–20 százalékkal emelik majd. Idén május elsején már 51,1 százalékkal emelték meg a gáz alapárát.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1263
szavazógép
2014-12-12: Világfigyelő - :

Feljelentette az amerikai ügyvivőt

Vida Ildikó (fotó) feljelentetést és keresetet nyújtott be André Goodfriend, a budapesti amerikai nagykövetség ügyvivője ellen – tájékoztatta a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) elnökének ügyvédje tegnap a sajtót. Futó Barnabás azt mondta: a Központi Nyomozó Főügyészségen nagy nyilvánosság előtt, jelentős érdeksérelmet okozó rágalmazás miatt jelentették föl az amerikai ügyvivőt, aki hivatalos személyi minőségében sértette meg a NAV elnökét. A Fővárosi Törvényszéken jó hírnév megsértése miatt nyújtottak be keresetet.
2014-12-12: Világfigyelő - Bogdán László:

Titkos amerikai börtön Romániában is? (Magasles)

Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) az általa elismertnél sokkal kegyetlenebb módszereket alkalmazott az al-Kaida feltételezett tagjaival szemben a „fokozott vallatások során”, erről félrevezette a kormányzatot és a kongresszust, a kínzás ráadásul nem volt hatékony információszerzési eszköz – állapítja meg az amerikai szenátus hírszerzési bizottságának kedden ismertetett jelentése.