Tíz százalékkal csökkentik a természetes személyek épület- és területadóját Sepsiszentgyörgyön, olcsóbb lesz a parkolóbérlet, és a kis helyi cégek évenkénti láttamozási illetékét is elengedik 2015-ben. A nagy bevásárlóközpontok befizetnivalóját azonban jelentősen megemeli az önkormányzat, amely tegnapi rendkívüli ülésén egyenként szavazott minden módosításról. Ezzel a sepsiszentgyörgyiek a törvény által megengedett legalacsonyabb ingatlanadót fizetik. A határozatot Antal Árpád polgármester és Miklós Zoltán tanácstag, az RMDSZ-frakció vezetője sajtóértekezleten ismertette.
A magánszemélyek ingatlanadóinak tízszázalékos csökkentése az egész városra, mind a négy övezetre érvényes. A központban élőknek többet kell befizetniük, mint egy ugyanakkora városszéli lakás tulajdonosainak – de a polgármester hangsúlyozta: a legdrágább A övezetet úgy jelölték ki, hogy minél kevesebb lakás legyen benne, jövőben pedig teljesen új rendszert dolgoznak ki a méltányosabb adózásért. Jelenleg ugyanis előfordul, hogy egy köves utca lakói is ugyanannyit fizetnek négyzetméterenként, mint a szomszédos, már felújított utcában élők, ezért jövő májusig elkészítik azt a rácsot, amely lehetővé teszi, hogy a valós állapotokra szabják ki az adókat. Az útburkolat, az infrastruktúra, a közbiztonság, a belvárostól való távolság, a szolgáltatások elérhetősége, esetleges zavaró szomszédság (például zajos műhely) és hasonló szempontok szerint pontoznak minden utcát, így szabják meg, hogy milyen kategóriába esik. Ezt már 2016-tól alkalmazni lehet, és évről évre felújítják.
A külső munkálatokra, homlokzat-felújításra, hőszigetelésre érvényes marad a többéves adókedvezmény, amit már jogi személyek is igénybe vehetnek. Miklós Zoltán elmondta: az idén 84 vállalkozó élt a tavaly megemelt ingatlanadó egy részének visszaigénylési lehetőségével, ezért a kiszabott pénzkeretet is meg kellett növelni, de volt, aki többet is visszakapott a régi és új adó közötti különbözetnél. A pályázók kétharmada – 60 cég – a tavaly is, az idén is nyert, összesen 665 839 lejt.
A helyi kis- és közepes vállalkozások számára más könnyítést is jóváhagyott a tanács: csökkentették az engedélyezési illetéket, és teljesen eltörölték az évenkénti 100–200 lejes láttamozási díjat; jövőtől a láttamozás ingyenes, de nem mindenkinek. Az ötszáz négyzetméternél nagyobb kereskedelmi felülettel rendelkező cégeknek, azaz a raktáráruházaknak 200 helyett tízezer lejt kell fizetniük az első engedélyért, és évenként ötezret a láttamozásért. Azokról van szó, akik úgyis elviszik innen a nyereséget – magyarázta Antal Árpád, aki szerint a többségükben pontosan adózó helyi vállalkozók megérdemlik a pozitív diszkriminációt. A város költségvetése 2008 óta folyamatosan nő, az önkormányzat gazdaságilag nagyon jó pályán áll, megteheti, hogy lemondjon arról a 13 százalékról, ami a kedvezmények aránya az éves bevételhez képest.
Jelentősen csökkennek januártól a parkolóbérletek is: a nyílt helyekre érvényes 700 lejes éves bérlet 600, 400 és 250 lejre, a 400 lejes féléves 350, 250 és 150 lejre, a 250 lejes negyedéves 200, 150 és 100 lejre apad januártól (az összegek az adózási övezetek szerint különböznek). A zárható parkolóhelyek ára még nagyobb mértékben, a belvárosban (az A övezetben) évi 3000 lejről 1500-ra, a lakónegyedekben 2500-ról 1000-re, a külső utcákban pedig 700 lejre csökken. A gépkocsiadók mértékén nem változtattak.
Kedvezőbb lesz a szabadidős létesítmények használata: a városi strandon bérelhető nyugágyakért az idei tíz lej helyett jövőben ötöt kell fizetni naponta, a sugásfürdői golfpályán pedig a belépő nem 60, hanem 90 percre lesz érvényes. Ott tíz lej a teljes árú és öt lej a diákjegy, de lesz kedvezmény a Spa-központban is: a 15 lejes felnőttjegy mellett bevezetik a 10 lejes belépőt diákok és nyugdíjasok számára. Azok a csoportok, amelyek az egész központot le akarják foglalni, 300 lejért három órát maradhatnak, és minden megkezdett óráért további ötven lejt kell fizetniük. A síbérlet-árak ezen a télen sem változnak, a 130 centiméternél alacsonyabb gyermekek és a fogyatékosok számára külön kaput szerelnek fel, ők ingyen sízhetnek. A városi sportcsarnokot napi 600 lejért lehet kibérelni.
A tanácsülésen az MPP-s Bálint József javasolta, hogy a járhatatlan utcák vagy utcarészek lakóit mentesítsék az ingatlanadók alól, illetve hogy a vállalkozók ingatlanadóit is mérsékeljék, de egyik előterjesztését sem szavazták meg.