Elismerés Tőkés Lászlónak

2014. december 15., hétfő, Közélet

Tőkés László európai parlamenti képviselő, az 1989-es temesvári népfelkelés kirobbantója kapta a 2014-es Duna-díjat. Az elismerést Dobos Menyhért, a Duna Televízió vezérigazgatója adta át szombaton a torockói Duna-házban a székelyföldi és aranyosszéki székelyek találkozója részeként.

Dobos Menyhért a torockói ünnepség előtt azt mondta, azért ítélték Tőkés Lászlónak a Duna-díjat, mert az ő bátorsága vezetett el 25 évvel ezelőtt a romániai kommunista diktatúra bukásához, és azóta is az összmagyarság érdekeiért harcol. Felidézte, hogy a díjat olyan személyiségek számára hozták létre, akik sokat tettek a magyarság összefogásáért.
Tőkés László elmondta: különösen közel áll szívéhez az elismerés, azokat az időket idézi fel számára, amikor a Magyarok Világszövetsége elnökségi tagjaként maga is cselekvő részese volt a Duna Televíziót életre hívó munkának. „A kilencvenes évek elején szinte elállt a lélegzetünk a gondolattól, hogy a Duna Televízió a maga kommunikációs körébe vonhatja az egész Kárpát-medencei magyarságot. Nagy megtiszteltetés számomra, hogy Csoóri Sándor és Sára Sándor után én is ebben a kitüntetésben részesülhettem” – jelentette ki.
Tőkést Izsák Balázs, az SZNT elnöke laudálta, az európai rendszerváltásban játszott szerepéért Mihail Gorbacsov és Lech Walesa mellett említette nevét, mint Kelet-Európa utolsó diktatúrájának megbuktatóját, a kelet-európai rendszerváltás lezáróját. „A kis, temesvári református gyülekezet lelkészeként nem rendelkezett hatalommal, nem állt mögötte egy olyan tömegszervezet, mint a lengyel Szolidaritás. Ő maga állt azonban olyan szilárd alapon, amelynél erősebbet elképzelni ma sem lehet. Ez az alap a Szentírás, ez az alap Jézus Krisztus evangéliuma úgy, ahogyan azt a magyarságot is megtartó kálvini reformáció juttatta el magyaroknak, székelyeknek. A korabeli Európa magányos hősnek tekintette Tőkés Lászlót, aki egyedül fordult szembe Európa utolsó és egyben legkegyetlenebb diktatúrájával. Bár kétségtelen, hogy Tőkés László rendelkezett egy magányos hős minden erkölcsi, emberi adottságával: bátorsággal, hűséggel és ügyszeretettel, ám mégis azt kell mondanom, akik pusztán magányos hősnek tekintették, azok nyilván nem ismerték a kálvinizmus közösségteremtő és közösségmegtartó erejét, nem énekelték együtt soha egy magyar református gyülekezettel a 90. genfi zsoltárt Szenczi Molnár Albert fordításában: Tebenned bíztunk eleitől fogva” – hangoztatta.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1231
szavazógép
2014-12-15: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Angyalfia hagyományainkból (Karácsonyi vásár Sepsiszentgyörgyön a múzeumban)

Sokan látogattak el a hét végén a Székely Nemzeti Múzeumba, ahol székelyföldi kézművesek sorakoztatták fel legszebb portékáikat. A Gál Andrea keramikus és Várallyay Réka művészettörténész kezdeményezte hagyományos karácsonyi vásár hangulatával, míves kínálatával immár hatodik alkalommal idézte Jézus születésének közelgő ünnepét.
2014-12-15: Közélet - :

Kuti János új könyvének bemutatója

Ma 18 órakor Sepsiszentgyör­gyön a Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron Ter­mében bemutatják Kuti János Me­gyek hóhányónak című szatírakötetét. Az eseményen közreműködik Veress László és László Károly színművész, a szerző dedikál.