Az Írisz Ház-díj létrehozásával gyakoroljuk és gyakoroltatjuk a másság megértését, elfogadását – hangsúlyozta Makkai Péter, a fogyatékkal élőket foglalkoztató sepsiszentgyörgyi Írisz Ház vezetője az Outsider Art kiállítás megnyitóján az árkosi Szentkereszty-kastélyban. Ugyanakkor leszögezte, ha az alkotók részéről megvolt a teljes őszinteség, nekünk is a teljes nyitottságot kell gyakorolnunk.
A 2010-ben alapított díj célja a Romániában élő, önmagukat a képzőművészet nyelvén kifejező, értelmi fogyatékkal élő személyek bemutatása a nagyközönségnek, a megméretkezés, valamint a tehetséggondozás. Idén huszonkét alkotó több mint hatvan rajzot, festményt küldött be a pályázatra, a kiállítás megnyitóján értékelték és díjazták is ezeket.
Forró Ágnes, a kolozs-borsai elmegyógyintézet művészetterápiás műhelyének vezetője, miután ismertette az Outsider Art történetét, beszélt arról, hogyan kell értékelni és értelmezni a fogyatékkal élő ember alkotását, majd a marosvásárhelyi Petz Józsefnek és a kománfalvi Bulai Elenának átadták a legjobb munkákért járó kitüntetést, valamint egy második és egy különdíjat is kiosztottak, Cseh Katalin kolozsvári költő verseiből Zorkóczy Zenóbia olvasott fel, Szűcs Ruben zongorajátékával tette ünnepélyessé az eseményt.
Makkai Péter lapunknak elmondta, mivel a fogyatékkal élők művészeti tevékenységét olykor még azoknak az intézményeknek a vezetői sem értékelik, amelyeknek lakói, ami többek között abban is megnyilvánul, hogy nem tartották fontosnak megszervezni, legalább a díjazottak részt vehessenek a kiállítás megnyitóján és átvehessék kitüntetésüket, jövő esztendő elején házhoz viszik a tárlatot, bemutatják Marosvásárhelyen és Bákóban, ahonnan a sikeres alkotók származnak. Kiemelte, Sepsiszentgyörgyön ellenben van olyan vállalkozó, aki nem sajnálja a pénzt, hogy támogassa az Outsider Art alkotóit, a kökösi Intakt Kft. például több mint negyven rajzot és festményt rámázott be és helyezett üveg alá, az Árkosi Művelődési Központ pedig termet és zongorát biztosított a rendezvény számára.