Személyiségpróbáló karácsony

2014. december 23., kedd, Magazin

A karácsony sokaknak egyfajta személyiségpróba is, ilyenkor derül ki, miként tudjuk a vásárlási elvárások és a valódi érzelmek közötti egyensúlyt megteremteni – állítja az ünneplés lélektanát kutató író, pszichológus.

Szendi Gábor elmondta: a fogyasztói társadalom egyik kísérőjelensége az újabb és újabb javak megszerzése iránti vágy életben tartása különféle hangzatos reklámokkal. Ez azonban hamis értékrend kialakulásához vezethet, ahol a megvett tárgyak gyakran eleve csupán ürügyül szolgálnak a vásárlásra. Ezt támasztja alá az a felmérés, amely szerint az árucikkek mintegy 40 százalékára igazából nincs szükségünk, 10 százalékát pedig soha nem is használjuk. Mindez karácsony tájékán még inkább felerősödik – tette hozzá.
A vásárlási lázban azonban könnyen háttérbe szorulhat az ünnep eredeti szándéka, a családi összetartozás, az egymásra figyelés, az egymás iránti megbecsülés erősítése – figyelmeztetett a szakember. Ez a „kapcsolati háló” anyagi helyzettől függetlenül mindenkinek fontos a lelki egyensúly megőrzéséhez. Ilyen érzelmek nélkül az ember rövid időn belül sebezhetővé, szorongóvá, sértődékennyé, depresszióra hajlamossá válhat. A belső harmóniáját elveszítő ember  megmagyarázhatatlan szorongása, „érzelmi elsivatagosodása” ellen – éppen a fogyasztói szemlélet hamis értékrendjét követve – különösen karácsonykor látványos presztízsajándékokkal próbálja a szakadozó kapcsolati hálót foltozgatni.
A szakember felhívta a figyelmet, hogy ilyenkor gyakran csak újabb sebek keletkeznek, főként akkor, ha a megajándékozott is hasonló mentalitású, pénzben méri a szeretetet, miközben maga is érzi, hogy az érzelmek más dimenzióban keresendőek. Hiába a lekapart árcédula, könnyen kiderülhet, mennyibe került az elkápráztatási erőfeszítés. A „csupán ennyit érek neked” logika mentén a felek mindegyike csalódott, elillan az áhított karácsonyi hangulat – jegyezte meg a pszichológus. Szendi Gábor szerint az ilyen helyzetek elkerülése érdekében szemléletváltásra lenne szükség az ajándékozás „rítusát” illetően: az ajándék adásához, elfogadásához nem annyira pénzre, mint inkább empátiára van szükség.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 490
szavazógép
2014-12-23: Elhalálozás - :

Elhalálozás

A jó munkát elvégezve, megtört szívvel ugyan, de a jó Isten kegyelmével távozott közülünk a drága jó férj, édesapa, nagyapa, cserkészparancsnok,
id. GAÁL SÁNDOR
életének 66., házasságának 40. évében 2014. december 22-én.
Sepsiszentgyörgyön ked­den 16 órakor a református Vártemplom ravatalozójában búcsúztatjuk.
Előtte egy órával részvétfogadás.
A szállítási körülmények miatt a koszorúkat a havadtői temetésre kérjük eljuttatni.
Temetése Havadtőn 24-én, szerdán 13 órakor lesz.
Emléke legyen áldott, pihenése csendes.
A gyászoló család
16228
2014-12-23: Magazin - :

Nagyváradi versenyző nyerte az X-Faktort

A mindössze 15 éves nagyváradi Tóth Andi (fotó) nyerte a magyarországi X-Faktor tehetségkutató vasárnap esti döntőjét – írja a Transindex. Szikora Robi mentoráltja az utolsó felvonásban Horányi Julival versenyzett. Azzal, hogy a közönségszavazást megnyerte, a legfiatalabb X-Faktor-nyertes lett.