Hideget jósolnak – figyeljünk állatainkra!

2015. január 6., kedd, Gazdakör

Az elkövetkező időszakra extrém hideg éjszakákat, hajnalokat jósolnak a meteorológusok, amikor különösen oda kell figyelnünk haszon- és háziállataink állapotára, ellátására.

A természet bölcsessége révén a téli hideg nem egyik pillanatról a másikra áll be, a megfelelően táplált háziállatok az ősz során a fokozatosan csökkenő hőmérséklettel párhuzamosan téli bundát növesztenek – de a gazdának is hozzá kell járulnia a téli komfort megteremtéséhez. Az állattartóktól rendkívüli helytállást követel a zord időjárás, a nagy fagyokban különösen oda kell figyelni!
Kövessük az újszülött állatokat
Az állattartóknak száraz, tiszta és bőséges, vastagon almozott, huzatmentes pihenőhelyet kell biztosítaniuk haszonállataiknak. Legnagyobb figyelmet a fiatal állatok, borjak, bárányok igényelnek. A szarvasmarhák ellését követően az első napokban a borjak lehetőleg ne kerüljenek ki a külső ketrecekbe (habár ezzel kapcsolatban megoszlanak a vélemények, főleg ridegtartás esetén). A tökéletes felszáradásra, a föccstej itatására nagy gondot kell fordítani. A mesterséges itatás során az itatóvödörbe adagolt tejet elő kell melegíteni,  figyelembe véve, hogy a hidegben jelentős a tej visszahűlése.
Az újszülött bárányoknak is különös figyelmet kell szentelni, hogy születést követően mihamarabb felszáradjanak és az első szopást biztosítani lehessen. Ezt követően lehet a fogadtatóba elhelyezni az anyát és bárányát. Itt is fontos a száraz, bőséges alom.
A rendkívüli helyzetben a legnagyobb gondok egyike a jó minőségű ivóvíz, hisz a vízvezetékrendszert meg kell óvni az elfagyástól és temperált vizet kell biztosítani az állatoknak. Az itatókat, azok szigetelésének épségét ellenőrizni kell a folyamatos vízmozgás érdekében. Ha a víz megfagy az itatóban, az állat nem tud elegendő mennyiséget magához venni, ezért az itatót mindig fagymentesen kell tartani. Lehetőség szerint az itatókat fűteni, temperálni kell.
A közlekedési utak csúszásmentességét homokkal, fűrészporral, szalmaszecskával lehet biztosítani. A tejtermelő gazdaságokban a gazdálkodónak figyelnie kell arra, hogy a fejőállásra való terelés esetén, ha az magasabban van, az odavezető feljárót csúszásmentesítse. A tehenészetekben fejéskor az elő- és utófertőtlenítőt melegen kell tartani, és a bimbók tisztítását lehetőleg víz nélkül végezni, nem mosni. Előnyben kell részesíteni azokat az utófertőtlenítőket, amelyek ápolják és védik a bimbók bőrét. A fejőkelyheket a fejés megkezdése előtt melegítsék fel.
Komoly gondot okoz, hogy a trágya keveredik a hóval, ennek elhordásához nagyobb az ember- és eszközigény, mivel a trágyatároló tereket is mentesíteni kell a hótól.
A takarmánytereknél is nagyon fontos a hómentesítés, valamint a fagyott takarmánycsomók eltávolítása. Növelni kell a kiosztott takarmány mennyiségét, illetve energiakoncentrációját, hiszen télen az állatoknak több energiára van szükségük, s ez fokozottan vonatkozik a beteg állatokra. Ilyenkor a silófalak megbontásánál is óvatosabban kell eljárni, kisebb fogásokban kell lemarni a szükséges mennyiséget.
Rendkívüli időben megnövekednek az üzemi költségek, nagyobb az eszköz- és emberigény. A gépek üzemben tartásánál fokozottan figyelni kell a megfelelő mennyi­ségű fagyálló biztosítására.
A gazdálkodóknak gondoskodniuk kell, hogy a szabadtéren dolgozóknak megfelelő fűtött pihenőhely és védőital (meleg tea) álljon rendelkezésére. Probléma az is, hogy az állattartó telepek gyakran a lakott területektől messzebb találhatóak, így az emberek utaztatását is meg kell szervezni.
Házi kedvencünkre
is gondoljunk
A nagy hidegben kint tartott kedvenceink – kutyák, macskák – számára feltétlenül biztosítsunk energiában dús eleséget. Napközben többször ellenőrizzük az ivóvizes tálakat, a fagyott vizet ilyenkor langyosra kell cserélni.
Ne feledjük, a hidegben nem csökken kedvenceink mozgásigénye. Minden nap szánjunk időt a velük való sétára, játékra.
A négylábúak számára a hideg időszakban szélvédett (lehetőleg fűtött) tartási helyet kell biztosítani. Meg kell előznünk a bajt, hiszen a háziasított gazdasági és hobbiállatokért az ember a felelős, megóvásuk a gazda erkölcsi és büntetőjogi felelőssége.
A tömbházakban tartott kutyákra a hideg téli napokon a gazdik gyakran ruhát, cipőt adnak. Ez amolyan divathóbortnak tűnhet, az öltöztetésnek azonban fontos szerepe is lehet. A lakásokban tartott kutyákat még télen is meg szokták fürdetni. Ilyenkor az állatok szőrét védő faggyú- és zsírréteg lemosódik. A fűtött lakásokban élő állatok szőre nem véd meg a zord tél viszontagságaitól. Ha hosszabb ideig kint tartjuk a jeges szabadban lakáshoz szokott kedvencünket, meg is betegedhet.
Az udvaron tartott kutyákról se feledkezzünk meg. A kutyaház nyáron a hőgutától védi, télen pedig a fagyástól. Vásárolhatunk hőszigetelt kutyaházat, ugyanezt (ha van barkácsműhely) mi magunk is elkészíthetjük.
(Forrás: http://www.csornai-hirhatar.hu)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 472
szavazógép
2015-01-05: Közélet - :

Súlyos baleset Felső-Háromszéken

Súlyos baleset történt az új év első napján Felső-Há­romszéken. A 11C jelzésű úton, Kézdivásárhely és Torja között kora reggel két gépjármű frontálisan ütközött – közölte érdeklődésünkre Nicoleta Marin. 
2015-01-06: Gazdakör - Bokor Gábor:

Sztrájkkal fenyegetőznek

Súlyos problémákkal szembesülnek a gazdák a tej felvásárlási árának folyamatos csökkenése miatt. Az utóbbi hónapokban az ország minden megyéjében közel húsz százalékkal csökkent a nyers tej ára, ezzel a tejtermelő farmok fenntarthatósága is megkérdőjeleződött.