A múlt év végén, december 15–16-án zajlott Brüsszelben a mezőgazdasági miniszterek tanácsának utolsó tavalyi gyűlése. A napirend zsúfolt volt, jó néhány határozat, illetve tervezet közvetlenül érinti Romániát is. Achim Irimescu volt mezőgazdasági államtitkár, jelenleg Románia brüsszeli állandó képviseletének tagja számolt be az elhangzottakról és a határozatokról a sajtó képviselőinek.
„A legfontosabb dolog Románia számára a Fekete-tengeri halászati kvóta megmaradása volt. Számos ország kérte a kvóták 15 százalékkal való csökkentését, főleg a Fekete-tengerben is élő nagy rombuszhalra vonatkozóan, de az egyezkedések után mi is, Bulgária is megtarthatta az eredeti kihalászható mennyiséget” – nyilatkozta a képviselő.
Központi téma volt a fiatal gazdáknak szóló támogatási program kidolgozása is. Az olasz képviselet egy sor intézkedési tervet mutatott be és javasolt, amelyikből egyik a fiatal gazdák segítését szorgalmazza oly módon, hogy a területvásárlásra felvett kölcsönök esetében a kereskedelmi kamat egy részét az illető ország megtérítené – vagyis kedvezményes hitelekben részesülnének.
A brüsszeli tárgyalások kitértek a tejágazat jövőjére is, a kvóták megszűnésével (március 31. után) több ország – főleg az újonnan csatlakozottak – szorgalmazta az egységes tejszektori támogatások bevezetését.
A lengyel képviselet javasolta, hogy az unió hozzon határozatot, a 2013 végéig érvényes vidékfejlesztési tervekben meghatározott pályázható pénzek elköltésének határidejét hosszabbítsák meg újabb hat hónappal, 2016 júniusának végéig. Ugyanis a mostani szabályok értelmében a tagországok az összes leosztott és megpályázható vidékfejlesztési alapot csak 2015. december végéig költhetnék el. Irimescu szerint valós az esély a határidő meghosszabbítására, a mezőgazdasági miniszterek tanácsa rövidesen határozattervezetet dolgoz ki, amelyet jóváhagyás végett az unió parlamentjének nyújtanak be.
A miniszterek az új vidékfejlesztési tervek (2014–2020 közöttre) jóváhagyását is megbeszélték. A 28 tagország összesen 180 új tervet nyújtott be az unió szakbizottságához, számos tagország föderációs (szövetségi) ország lévén, több tervezetet dolgozott ki. Irimescu szerint az új romániai vidékfejlesztési tervet valószínűleg csak májusban hagyják jóvá. A román vezetők viszont (amint már írtunk róla) saját vállalás alapján már februárban, legkésőbb márciusban szeretnék kiírni a pályázatot a gazdaságok korszerűsítésére és a fiatal gazdák vidéki megtelepedésének támogatására.
A miniszteri összejövetelen határoztak arról is, hogy az orosz embargó miatt támogatják a zöldség- és gyümölcstermesztési ágazatot, erre a célra közel 100 millió euró jóváhagyását kérik. A mezőgazdasági miniszterek mindegyike kifejezte, hogy a következő években is folytatni kívánja az iskolákban a tej- és kifliprogramot. A résztvevők a biotermékek egységes címkézésére vonatkozóan is tárgyalásokat folytattak, ugyanis az uniós törvénykezés az utóbbi tíz évben két egymástól eléggé eltérő határozatot hozott erre vonatkozóan. A tárgyaló felek megegyeztek, hogy a következő gyűlésükön még visszatérnek a témára.
Incze Péter