Beindult az év, a román politika boszorkánykonyhájában ismét kavarogni kezdtek ama bizonyos képzeletbeli üstök. Alina Gorghiu, a jobbközép ellenzéki erők fúziója nyomán létrejött gyűjtőpárt társelnöke a nagy hírű Vasile Blagával az oldalán hétfőn bejelentette, február végéig elkészül a párt kormányprogramja, a parlament tavaszi ülésszakán pedig bizalmatlansági indítványt terjesztenek be Victor Ponta miniszterelnök kabinetje ellen.
Tervezett lépésüket többek között a kormány tehetetlenségével indokolják, hangsúlyozva, hogy a parlamentben jelenleg többségben lévő szociáldemokraták következetesen bojkottálják a választási törvény és az alkotmány átalakítására vonatkozó javaslataikat, ellenzik az ország elkerülhetetlen regionalizálását. Gorghiu szerint az egyesült liberális párt előrehozott választások nyomán szeretne kormányra kerülni. Kétséges azonban, hogy egyáltalán lehet-e teljesíteni ennek alkotmányos feltételeit.
A válságban lévő szociáldemokraták parlamenti többsége ugyanis megdönthetetlennek látszik, még akkor is, ha számíthatunk átállásokra, a román parlamentben megszokott jelenség, hogy bizonyos képviselők menekülnek a süllyedő hajóról, átállnak vagy átszavaznak. Noha ez ellentmond a liberális elnökválasztási kampányban elhangzó ígéretnek, miszerint a gyűjtőpárt nem fogad „árulókat” és „renegátokat”.Viszont Machiavelli óta tudjuk, a cél szentesíti az eszközt. Ráadásul nemcsak az elkerülhetetlen lemorzsolódás fenyegeti a belharcokkal küszködő szociáldemokrata pártot, megjelentek a politikai horizonton riválisaik is. Év elején Sebastian Ghiţă, a pártból nemrég önként távozó üzletember jelentette be, hogy új, modern baloldali pártot alapít. Hogy ezt pontosan ő, a kétes hírű üzletember teremtené meg? Erős kétségeink vannak. Valamivel komolyabbnak látszik Mircea Geoană, a pártból kizárt egykori szociáldemokrata elnök bejelentése, miszerint ő is új pártot alapít. Őt ugyanis sokan követhetik, a szociáldemokraták bizonyos köreiben népszerű, sokan nem értettek egyet kizárásával sem. De nemcsak a román baloldal akar megújulni, a jobboldal is, itt Monica Macovei nyilatkozta, hogy új, modern jobboldali pártot hoz létre, az 1990 óta kialakult pártszerkezet elavult, a politikai szervezetek erodálódtak és korrumpálódtak. Hogy ennek a pártnak a megalapítására Macovei, a volt kommunista ügyész-e a legalkalmasabb, szintén kétséges.
Ha mégiscsak sikerül benyújtani a bizalmatlansági indítványt, elvégre a román parlamentben minden lehetséges, az államfő feloszlathatja a parlamentet, előrehozott választásokat írhat ki. Erre az érvényben lévő választási törvény értelmében leghamarabb 2016 tavaszán kerülhetne sor, de mi értelme lenne, hiszen jövőben amúgy is választások lesznek.