Azt már eddig is tudhattuk, hogy az iszlám általában nem veszi kimondottan jó néven a vallással való gúnyolódást, halállistára tették két évtizede Salman Rushdie írót a Sátáni versekért, melyekben Mohamed prófétával gúnyolódott, azóta is az angol titkosszolgálat őrzi, de bármikor kivégezhetik.
Amikor 2006-ban egy dán szatirikus lapban karikatúrák jelentek meg Mohamedről, az al-Kaida és más terrorszervezetek is megtorló akciókról beszéltek. A francia szatirikus lap már akkor közölte a dán újság karikatúráit s még más gúnyrajzokat is.
A baloldali, erőteljesen vallásellenes Charlie Hebdo szatirikus hetilap évek óta támadások kereszttüzében áll. Nem az eddig tizenkét halálos áldozatot követelő szerdai merénylet az első támadás ellene. Munkatársait az elmúlt években többször érték halálos fenyegetések, irodája és honlapja ellen több támadást is elkövettek. Szerdán három kapucnis férfi hatolt be a szerkesztőségbe, s kalasnyikovval percekig mindenkire lőttek, majd sikerült elmenekülniük. Az évtizedek óta legtöbb áldozatot követelő párizsi merényletet több kisebb akció előzte meg, terroristák hajtottak kétszer is autóval a tömegbe, történt decemberben egy késelés is. Mindez jelzi, hogy változott az al-Kaida és más terrorszervezetek stratégiája, a nagy, évekig tartó előkészületeket igénylő merényleteket, mint az ikertornyok ellenit, kisebb, de nem kevésbé véres akciók váltották fel, amelyekkel szemben szinte lehetetlen védekezni.
A közösségi oldalakon olvasható beszámolók szerint a tettesek szép nyugodtan sétáltak fel a második emeleti szerkesztőségbe, és egyenesen kivégezték az újságírókat. A Le Monde értesülései szerint akcentus nélkül beszéltek franciául, és azt kiabálták: Bosszút állunk a prófétáért! Az eset hihetetlen felháborodást váltott ki világszerte, hiszen nem lehet másként értelmezni, mint a sajtószabadság elleni példátlan támadásnak, s ezáltal a demokrácia egyik legnagyobb értéke kerül veszélybe. „Soha semmilyen barbár cselekedet nem fogja elfojtani a sajtószabadságot. Egységes ország vagyunk, amely egységesen válaszol és cselekszik” – írta később a Twitteren a gyorsan helyszínre érkező Hollande elnök. Franciaországban él a legnagyobb muszlim közösség, ráadásul az elmúlt években a körülbelül ötmilliós, francia állampolgársággal rendelkező muszlimok egy része radikalizálódott, több ezren harcolnak Szíriában és Irakban, az Iszlám Állam közelében.
Világos, hogy újra kell gondolni az egész európai közösségben a terrorizmus elleni küzdelmet, szakértők szerint vissza kell térni a régi módszerekhez, ügynököket kell beépíteni a terrorszervezetekbe.