Leszerelhető a közös ellenség?

2015. január 12., hétfő, Máról holnapra
Demeter J. Ildikó

Tüntetni, utcára vonulni általában a más érdekérvényesítési eszközökkel nem rendelkező polgárok szoktak jogaik vagy elveik védelmében, a döntéshozók ellen – tegnap azonban az öt földrész vezetői mellett, azok mögé sorakozott fel egymillió ember Párizsban. Mindannyian a véleményszabadságon alapuló demokráciát veszélyeztető terrorizmus miatt mondtak le a vasárnap délutáni pihenésről, miután több napig rettegtek a szabadon sétáló gyilkosoktól. És így nem lehet élni: az áldozatok és hozzátartozók iránti szolidaritás mellett ezt is ki kellett mondani.

Hallani olyan hangokat is, hogy a karikaturisták maguk ellen hívták ki a sorsot mások érzékenységének megsértésével. Erre azonban lehet más módon is válaszolni: aki a ceruza ellen puskát emel, annak számára nincs mentség, az iszlám vallásban sem, ezt számos muszlim hívő és politikus is egyértelműen kifejezte. És az üzletekben túszul ejtett vevők mit vétettek? A fő kérdés mégis az marad, hogy a hasonló erőszakos cselekedeteket milyen módon lehet kivédeni, hiszen látható, hogy a francia rendőrség mentőakciójában életüket vesztett terroristák helyét azonnal újak foglalták el, s miközben a fél világ gyászolt, a fanatikusok zavartalanul gyújtogattak Hamburgban és Isztambulban...
A New York-i ikertornyok 2001-ben történt megtámadása óta állandó téma a civil lakosság biztonságának növelése, történtek is bizonyos intézkedések – ezeket sem fogadta egyöntetű helyeslés –, de a fenyegetettség nem hárult el, sőt, egyre gyakoribb. A szigorúbb megfigyelések és ellenőrzések éppen az alapvető emberi értékeket, a szabadságot, a magánélethez való jogot sértik, arról nem is beszélve, hogy nem lehet minden ember mellé rendőrt állítani. Pozitívum, hogy a terrorveszély egy táborba terelte még a konfliktusban levő orosz és az ukrán, zsidó és palesztin államot is, de vannak jelei az egymás iránti bizalom megrendülésének is, és ez már aggasztó. Spanyolország máris síkraszállt a szabad utazás korlátozása, a határellenőrzések visszaállítása mellett, és több francia politikus egyetért ezzel. Romániában több civil szervezet az úgynevezett Big Brother-törvény elfogadását sürgeti, más egyesületek hevesen tiltakoznak ellene; a hírszerzők szerint minket nem fenyeget közvetlen terrortámadás, de igen valószínű, hogy a schengeni térséghez való csatlakozásunk a bizonytalan jövőbe tolódik.
Egy biztos: a bevándorlókat vonzó Nyugatnak valahogy meg kell értetnie a terrorszervezetekkel, hogy senki, a legelszántabb fundamentalista sem nyer (megbecsülést vagy jobb életet) azzal, hogy lemészárol néhány gyanútlan járókelőt. Ez amúgy mindannyiunk érdeke is.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1263
szavazógép
2015-01-12: Közélet - Fekete Réka:

Több pénz a nevelőknek (Elhagyott gyermekek)

A családi elhelyezésben nevelkedő gyermekeknek járó havi állami juttatás hatszorosára emelkedett, a hivatásos nevelőszülők esetében pedig – a gyermek korától függően – 16–32 százalék közötti a növekedés. A 2014. december 1-jétől érvényes jogszabály szerint a nevelőknek nem kell elszámolniuk az összegekről, a gyermekjogvédő hatóság ellenben háromhavonta ellenőrzi, hogy a gyermekekről megfelelően gondoskodnak-e a megbízott, illetve hivatásos nevelők.
 
2015-01-12: Közélet - :

Trónörökösök harca

A Die Welt konzervatív német lap a Fidesz vezetői közti viszonyról közölt elemzést hétvégi számában. Boris Kálnoky Trónörökösök harca a hatalomért Ma­gyarországon című írásának bevezetőjében kiemelte, hogy „diszharmónia” alakult ki a kormányzó pártban, „az ősfideszeseknek elegük van a fiatal törtetőkből”.