Je suis dühös, de nagyon!

2015. január 20., kedd, Közélet

Dühös vagyok. Voltaire, Rousseau és Montesquieu hazájában 2015. január 7-én két fegyveres ember lelőtt tizenkét másikat. A nyugati társadalom felhorkant, felháborodott, tüntetéseket szervezett, félteni kezdte (többek között) a szólás szabadságát. Ami engem illet, én nem a párizsi szólás szabadságát féltem, és jelenleg nem Charlie miatt vagyok dühös.

  • Fotó: Barcsa István
    Fotó: Barcsa István

Egy nappal a párizsi események után Szé­kelyudvarhelyen tíz-egynéhány békés ember gyertyát gyújtott az Emlékezés Parkjában Wass Albert születésének 107. évfordulója alkalmából. Ezután a román bűnüldöző szervek nyomozást indítottak a gyertyát gyújtó békés emberek ellen „csak vizsgálódunk” jeligével! Tekintettel arra, hogy bármely bűnügyi nyomozás elindításához szükség van bűncselekményre is, gyorsan találtak egyet. Szerintük, ha nem is az összes, de legalább egy részt­vevő, aki szólt a többinek, gyanúsítható a 2002/31-es sürgősségi kormányrendelet 5. paragrafusának első bekezdésében szabályozott bűncselekmény elkövetésével. A kihallgatáson elmagyarázták: az említett jogszabály tiltja a háborús bűnösök kultuszának terjesztését, és köztudott, hogy nevezett Wass Ferenc (sic!) rehabilitálási kérését elutasította a kompetens bíróság, szóval tessék kérem megérteni, hogy Romániában nem szabad Wass Ferencet emlegetni. Na, ezért vagyok dühös.
A tények makacs dolgok, vegyük hát őket szép sorjában. Először is, ha már üldözünk, tanuljuk meg az üldözöttek nevét; tisztelt hatóság, az Önök által első számú mumusnak tartott személy pontos és teljes neve gróf Szentegyedi és Cegei Wass Albert. A Wass család eredete az Árpád-korig nyúlik vissza, ez jóval több, mint amit egyesek elmondhatnak magukról. Továbbra is a tényeknél maradva hadd mondjuk el azt is, hogy a rendőri zaklatás törvényességi álcájaként használt jogszabály nem a háborús bűnösökről beszél. A 2002/31-es sürgősségi kormányrendelet a béke és az emberiség ellen elkövetett bűnökért elítélt személyek kultuszának propagandaszerű terjesztését tiltja.
Wass Albertet soha nem ítélték el béke- és emberiségellenes bűnökért (sőt, igazából háborús bűnökért sem ítélték el, de ebbe most ne menjünk bele). Ezenkívül a propaganda szó jelentése: nézetek terjesztése, a befogadók véleményének befolyásolása, meggyőzése. Tényleg, miről is próbálták az Emlékezés Parkjában egymást, bárkit meggyőzni a gyertyát gyújtó békés emberek?
Szóval dühös vagyok az igazságtalanság, a véget nem érő rendőri zaklatások, hatósági túlkapások, jogaink lábbal tiprása miatt: székelyzászló-ügy, nemzeti imánk éneklése, huszárágyú, Mikó-per és most a gyertyagyújtás.
Amúgy tudják, hogy kit ítéltek el emberiségellenes bűnökért? Azt a Ceauşescut, aki 1979-ben Wass Albertet Románia első számú közellenségének kiáltotta ki. Persze, a Kárpátok néhai géniusza sírjánál időnként gyertyát gyújtó holdkórosokat senki sem bűnüldözi!

Marosi György ügyvéd
(http://marosigyorgy.blogspot.ro/)
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1531
szavazógép
2015-01-20: Közélet - :

Élelmiszerpótlék a helyi rendőröknek

Mérséklődik kissé az állami és helyi rendőrök fizetése közötti különbség: a sepsiszentgyörgyi önkormányzat január 15-ei rendkívüli ülésén vita és ellenvetés nélkül megszavazta a helyi rendőrök napi 24 lejes élelmiszerpótlékát.
2015-01-20: Közélet - Gazda József:

A Charlie-ügy kapcsán… (Jegyzet)

Figyelem a Charlie-ügyet, visszhangját s e visszhang gyűrűzését. Magáról az „ügyről” csak annyit: szörnyű! Csak el kell gondolkozni rajta: hová jutott az ember! Az emberiség!
„Önként, kéjjel öl(t), nem csak parancsra!” – mondjuk, mondhatjuk Radnótival a Charlie-ügy ürügyén. Mert ez csak egy ügy a sokból, ürügy arra, hogy elgondolkozzunk, hogy eltöprengjünk korunk arcán! Van min! Egyik s másik oldalról nézvést is.